fbpx
Przejdź do treści

Antyoksydanty – twoi sprzymierzeńcy w staraniach

Antyoksydanty to związki zawarte w warzywach i owocach, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. – fot. Fotolia

Antyoksydanty to związki, które mogą wpłynąć pozytywnie na parametry nasienia, poprawić jakość oocytów oraz endometrium. Poznaj ich niezwykłe właściwości.

Antyoksydanty, zwane również przeciwutleniaczami, to związki zawarte w warzywach i owocach, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami.

Wolne rodniki wytwarzane są naturalnie w naszym organizmie i w stanie homeostazy sami dajemy sobie z nimi radę. Problem zaczyna się wtedy, kiedy wolnych rodników zaczyna być więcej i nasz organizm nie nadąża z ich usuwaniem. Taką zachwianą równowagę nazywamy stresem oksydacyjnym. Przyczyną powstawania zbyt dużej ilości wolnych rodników jest nieodpowiednia dieta, stres, zanieczyszczenia środowiska, palenie papierosów, nietolerancje pokarmowe i stany zapalne. Wolne rodniki krążą w organizmie, mając jeden niesparowany elektron. To sprawia, że szukają miejsc, do których mogą się przyłączyć. W miejscu, w którym to zrobią, dochodzi do uszkodzenia komórek. Plemnik i komórka jajowa również są narażone na ich działanie.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.

Ekspert

Anna Mazur-Gajo

Z zawodu jest bioinżynierem produkcji żywności, położną, pielęgniarka i dietetyczką. Autorka bloga To w Środku, wraz z Zosią Mazurek-Dudek prowadzi Akademię Płodności.

Tematy:

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.