fbpx
Przejdź do treści

Antykoncepcja a seksualność kobiet

Kobiety stosujące antykoncepcję muszą liczyć się zarówno z pozytywnymi, jaki i negatywnymi jej skutkami. Te pierwsze wszyscy znamy – skuteczna antykoncepcja przede wszystkim chroni przed niechcianą ciążą. Należy jednak pamiętać, że może ona również pogarszać jakość życia seksualnego, prowadzić do spadku libido, pogorszenia lubrykacji, odczuwanie bólu podczas kontaktów seksualnych, a w konsekwencji nawet do zaburzeń erekcji u partnera.

Mechanizmy fizjologiczne dotyczące poprawy jakości życia seksualnego w aspekcie stosowania antykoncepcji są dobrze poznane. Jednak w kwestii seksualności wiele zagadnień pozostaje w sferze domysłów. Istnieją badania, których wnioski i wyniki nie są jednoznaczne, wciąż czekamy na nowe odkrycia w dziedzinie seksualności. Jest duża część kobiet, które czerpią przyjemność z seksu, ale nie odczuwają orgazmu i niekoniecznie jest to związane z negatywnymi doświadczeniami z przeszłości.  W tym względzie poruszamy się w obszarze hipotez i dopóki nie zostaną one zweryfikowane, pozytywnie lub negatywnie, nie poznamy odpowiedzi na pytanie od czego zależy zdolność do odczuwania rozkoszy. Jest ona przede wszystkim związana z funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego i możliwościami jego kontrolowania.

Antykoncepcja hormonalna wyszła poza obszar stricte antykoncepcji przechodząc na obszar działania ośrodkowego. To ono decyduje o tym, jak będzie wyglądała nasza seksualność. Najważniejszym celem antykoncepcji pozostaje oczywiście zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Warto jednak zaznaczyć, że tabletki te wpływają na reakcje hormonalne zachodzące w osi podwzgórze – przysadka. Przez co zmniejsza się wydzielanie estrogenów przez jajniki i następuje blokowanie owulacji.  W konsekwencji zmienia się endometrium oraz gęstość śluzu.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie pozostaje bez wpływu na poszczególne struktury mózgowe odpowiadające za zachowania i motywację seksualną oraz percepcję bodźców seksualnych. Przykładowo gestagen wpływa nie tylko na samą antykoncepcję, ale działa również ogólnie ustrojowo – może nawet wydobywać kobiety z depresji.

Dobranie idealnych tabletek antykoncepcyjnych jest niemożliwe, ponieważ nie ma dwóch jednakowych kobiet. Układ hormonalny modyfikuje  działanie ośrodkowego układu nerwowego. A więc lekarze dobierając antykoncepcję stosują optymalne schematy, ale nadrzędna jest indywidualna współpraca kobiety z ginekologiem.  Określenie tolerancji kobiecego organizmu na poszczególne rodzaje środków antykoncepcyjnych możliwe jest jedynie poprzez obserwację i zbieranie doświadczeń. Lekarz przypisując tabletki antykoncepcyjne musi wziąć pod uwagę szereg czynników, począwszy od ogólnego stanu zdrowia kobiety, przez jej wiek do takich szczegółów, jak palenie przez nią papierosów.

– Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie ma wpływu na płodność – podkreśla dr n. med. Andrzej Depko – po odstawieniu tabletek, kobieta już w następnym cyklu może zajść w ciążę. – dodaje. Natomiast stan zdrowia kobiety (np. schorzenia wątroby, skłonność do zakrzepicy naczyniowej) może wtórnie indukować problemy bądź stanowić podstawę do przeciwwskazania do zapisania tabletek.

Magda Dubrawska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.