fbpx
Przejdź do treści

Badania: Popularny antybiotyk zmniejsza ryzyko niskiej masy urodzeniowej

Azytromycyna antybiotyk masa urodzeniowa

Przegląd systematyczny, prowadzony przez Instytut Badań nad Dziećmi Murdocha (MCRI) i opublikowany w The Lancet EClinicalMedicine, wykazał, że stosowanie antybiotyku azytromycyny zmniejsza ryzyko niskiej masy urodzeniowej i wcześniactwa. Lek ten stosuje się w Afryce i Azji. Niestety nie zmniejsza śmiertelności niemowląt, infekcji i hospitalizacji.  

Azytromycyna jest niedrogim antybiotykiem szeroko stosowanym w leczeniu infekcji dróg oddechowych i uszu. W ciąży był on w przeszłości stosowany w szczególności w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową oraz w celu zapobiegania niekorzystnym skutkom malarii dla wyników u matki i płodu. Środka używano też celem zapobiegania infekcji rany po cięciu cesarskim.  

Azytromycyna – działanie antybiotyku podczas porodu

Prowadzący badania dr Maeve Hume-Nixon, powiedział, że nie jest jasne, czy azytromycyna poprawi wyniki okołoporodowe i noworodkowe w warunkach, w których nie występuje malaria, a potencjalna szkoda dla wskaźnika martwych urodzeń wymaga dalszych badań. Naukowcy dokonali przeglądu 14 badań przeprowadzonych w krajach afrykańskich i azjatyckich z udziałem 17 594 uczestników. 

Badanie Bulabula MaPei jest randomizowanym, kontrolowanym badaniem klinicznym. Miało ono na celu sprawdzić, czy azytromycyna podawana kobietom podczas porodu zapobiega infekcjom matki i niemowlęcia.  

Infekcje poporodowe to wciąż problem na świecie  

Na całym świecie infekcje są przyczyną około 21 procent z 2,4 miliona zgonów noworodków każdego roku. Największa ilość zgonów tego typu występuje w krajach o niskich i średnich dochodach. Infekcje są również powszechne u matek, przy czym każdego roku dochodzi do około pięciu milionów przypadków infekcji związanych z ciążą, co skutkuje 75 000 zgonów matek.  

„Podawanie azytromycyny podczas porodu może być tanią i prostą interwencją, która może być wykorzystana do poprawy wskaźników śmiertelności noworodków w krajach o niskich i średnich dochodach, wraz ze wzmocnieniem usług zdrowotnych dla matek i dzieci” – powiedziała profesor MCRI Fiona Russell. – „To badanie, wraz z innymi dużymi badaniami klinicznymi, doda dowodów do rozważenia nowych międzynarodowych wytycznych dotyczących zdrowia matki i dziecka.”  

Źródło: ScienceDaily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.