fbpx
Przejdź do treści

Anemia w ciąży skutkuje anemią u dziecka?

anemia w ciąży ciąża wpływ badania krwi

Jak wynika z badań przeprowadzonych na wiejskich obszarach Indii, dzieci urodzone przez kobiety z anemią w czasie ciąży, mają zwiększone ryzyko wystąpienia anemii w dzieciństwie. Możliwe są również inne komplikacje zdrowotne.

Anemia, charakteryzująca się niższym niż normalne stężeniem hemoglobiny (Hb) we krwi, jest ważnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego, z częstością występowania 47 procent wśród kobiet niebędących w ciąży i 52 procent wśród kobiet w ciąży w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Jej objawy to osłabienie, duszność, zawroty głowy oraz szybkie lub nieregularne bicie serca. Wbrew pozorom, anemia występuje również w Europie Zachodniej.  

Anemia w ciąży szkodzi dziecku 

Najnowsze badanie, opublikowane w listopadzie w BMJ Open, mówi, że anemia u kobiet w ciąży nie powoduje opóźnień rozwojowych ani nie zwiększa ryzyka chorób zakaźnych u dzieci. Może mieć jednak wpływ na przyszłe anemie u dziecka oraz jego niską masę urodzeniową. Naukowcy przyjrzeli się blisko 1000 par matka-dziecko ze 140 wiosek w dystrykcie Madhepura w Bihar w Indiach. Ocenili wpływ anemii w czasie ciąży na rozwój we wczesnym dzieciństwie, wzrost dziecka, poziom hemoglobiny u dzieci i częstość występowania chorób zakaźnych. 

Wiele kobiet wchodzi w ciążę już niedożywionych i nie otrzymuje odpowiedniego odżywiania, aby przezwyciężyć swoje niedobory. Silna korelacja między anemią kobiet w ciąży a anemią ich potomstwa jest bardzo niepokojąca

– mówi Esther Heesemann z Uniwersytetu w Mannheim w Niemczech.  

Naukowcy wyjaśnili, że wzrost anemii sugeruje niepewny stan odżywienia wielu ciężarnych kobiet na całym świecie. W krajach o niskich i średnich dochodach, w tym w Indiach, niedobór żelaza jest główną przyczyną anemii. Niedobory kwasu foliowego, witaminy B12 i witaminy A mogą również prowadzić do anemii, a także infekcji i zaburzeń genetycznych. 

Z anemią trzeba walczyć 

Badacze udowodnili, że poziom hemoglobiny kobiet w ciąży i anemii ciążowej jest ściśle powiązany z poziomem hemoglobiny i ryzykiem anemii u dzieci. Naukowcy są zgodni: jeśli w czasie ciąży zostaną podjęte odpowiednie środki w celu zwalczania anemii ciążowej, będziemy w stanie zapobiec anemii u niemowląt. W przeciwnym razie choroba może być czynnikiem predysponującym do niskiej masy urodzeniowej i wcześniactwa, a w konsekwencji różne komplikacje medyczne. 

Źródło: www.news-medical.net  

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.