fbpx
Przejdź do treści

Amerykańskie „500 plus”? – wszystko na to wskazuje

Joe Biden amerykańskie 500 plus
fot Mykhaylo Palinchak/ 123RF

W ubiegłą środę w Waszyngtonie Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. Po inauguracji zaczęły spływać gratulacje z całego świata. Nowy prezydent USA nie traci czasu i niemalże od razu zaczął wprowadzać zmiany. Biden i Demokraci już pracują nad dobrze nam – Polakom – znanym projektem. Będzie amerykańskie 500 plus?

500 plus po amerykańsku

Niedługo po zaprzysiężeniu nowego prezydenta, deputowani z ramienia Demokratów podjęli stosowne działania, by zacząć spełniać obietnice Joe Bidena. Jedną z nich jest rozszerzenie ulgi podatkowej na dziecko – projekt już jest przygotowywany.

Czy będzie amerykańskie 500 plus? Wszystko na to wskazuje. 300 dolarów miesięcznie mieliby dostawać w USA rodzice dzieci, które nie skończyły szóstego roku życia. W przypadku starszych dzieci, w przedziale wiekowym 6-17 lat, kwota ta miałaby wynosić 250 dolarów. Jak nie trudno policzyć, rocznie da to sumę 3000 dolarów w przypadku starszych dzieci i 3600 dolarów w przypadku młodszych.

Długofalowa pomoc – tak chcą Demokraci

Choć obecne propozycje wzywają do rozszerzenia świadczenia jedynie na czas 12. miesięcy, Demokraci są pełni nadziei, że nacisk polityczny zmusi Kongres do przedłużenia takiej formy wsparcia. Co jednak istotne, świadczenie będzie stopniowo wycofywane dla najbogatszych Amerykanów, z tego względu, że precyzyjny próg dochodowy nie został jeszcze określony. Jednak dodatkowo, jak czytamy w The Washington Post: „Biden na początku tego miesiąca ogłosił, że zamierza naciskać na rozszerzenie ulgi podatkowej na dzieci w ramach pakietu pomocy gospodarczej” – zmiany, mające na celu wsparcie rodzin, będą więc wielotorowe.

Cóż, mimo iż polski rząd przeznaczył miliony na dwa programy rządowe – 500+ i leczenie niepłodności naprotechnologią – sytuacja demograficzna w Polsce nie uległa poprawie. Choć statystyki z 2017 roku mogłyby świadczyć o sukcesie, to w 2018 i 2019 roku liczba urodzeń niestety zaczęła spadać, o czym pisaliśmy na naszym portalu: TUTAJ. Ciekawe, czy wsparcie finansowe w USA wpłynie na poprawę tamtejszej sytuacji demograficznej? O tym przekonamy się za kilka lat.


Źródło: The Washington Post

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.