fbpx
Przejdź do treści

Alfa i omega

kwasy omega Oligoasthenoteratozoospermia
fot. 123rf.com

Dobrze znane są korzyści suplementacji selenem i cynkiem u mężczyzn z obniżonymi parametrami nasienia. Niewiele się jednak mówi o bardzo ważnej roli nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.

Kwasy tłuszczowe budują błony oraz organelle komórkowe, a więc odpowiadają one za przepuszczanie substancji odżywczych przechodzących do komórek organizmu, w tym również komórek plemników. Co za tym idzie, dieta uboga w omega-3 może mieć negatywny wpływ na męskie funkcje rozrodcze.

Liczne badanie wykazują związek między suplementacją omega-3 i jakością męskiego nasienia. Kwasy tłuszczowe omega-3 występujące w niektórych pokarmach przynoszą liczne korzyści zdrowotne. Suplementacja omega-3 skutkuje zwiększeniem liczby plemników, poprawą ich ruchliwości i morfologii. Znaczna liczba niepłodnych mężczyzn z idiopatyczną oligoastenoteratozoospermią może skorzystać na przyjmowaniu kwasów tłuszczowych omega-3.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Weronika Tylicka

dziennikarka, związana od początku z magazynem Chcemy Być Rodzicami