fbpx
Przejdź do treści

Akupunktura – jak działa i jak może pomóc w staraniach o dziecko?

Akupunktura jest metodą uznaną przez medycynę akademicką i Światową Organizację Zdrowia – fot. Canva

Ze względu na dobroczynny wpływ na płodność, akupunktura może być wykorzystywana jako terapia wspomagająca starania o dziecko, a także leczenie niepłodności metodą in vitro. Stosuje się ją m.in. w terapii zaburzeń miesiączkowania lub w ramach przygotowania pacjentki do transferu zarodka.

Akupunktura to – wywodząca się z Dalekiego Wschodu – metoda leczenia, która polega na nakłuwaniu skóry bardzo cienkimi igłami w celu pobudzenia punktów aktywnych biologicznie. Stymulacja skupisk energii w organizmie powoduje usprawnienie przepływu krwi, korzystnie oddziałuje na pracę konkretnych narządów i zwiększa tempo procesów odnowy biologicznej.

Równowaga energetyczna a zdrowie

– W tradycyjnej medycynie chińskiej zdrowie i dobre samopoczucie uzależnione są od stanu równowagi energetycznej pomiędzy Yin i Yang. Yin to energia pasywna, Yang – aktywna. Są to dwie uzupełniające się postacie energii Qi (chi) w ciele– wyjaśnia dr n. med. Dorota Kuśnierczak z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Poznaniu, ginekolog-położnik, a zarazem certyfikowana w Niemczech specjalistka z zakresu akupunktury. 

– W przypadku zadziałania na nasz organizm zewnętrznych lub wewnętrznych czynników patogennych, może dojść do zaburzenia przepływu energii. Konsekwencją tego jest złe samopoczucie, choroba, ból czy stres. To właśnie z takimi przeciwnikami można walczyć akupunkturą– tłumaczy akupunkturzystka. 

Przywrócenie prawidłowego przepływu energii życiowej w organizmie, a co za tym idzie – zapoczątkowanie procesów regeneracji, jest możliwe dzięki odpowiedniemu nakłuciu i pobudzeniu aktywnych biologicznie punktów akupunkturowych.

Czy akupunktura jest w pełni bezpieczna?

Nakłuwanie skóry może budzić pewne obawy, ale – jak podkreśla dr Kuśnierczak – akupunktura jest w pełni bezpieczną techniką, gdy terapię prowadzi certyfikowany specjalista. U podstaw sukcesu terapii akupunkturowej leży nie tylko doświadczenie i wiedza z zakresu akupunktury, ale także solidnie przeprowadzony wywiad lekarski.

Odczucia podczas zabiegu są w dużej mierze kwestią indywidualną. – Niektórzy pacjenci określają akupunkturę jako bezbolesną, inni odczuwają lekkie ukłucie, drętwienie lub mrowienie– opisuje lekarka. 

Przy akupunkturze znieczulenie nie jest wymagane i się go nie stosuje. Bardzo rzadko pojawiają się sińce w miejscu ukłucia czy stan zapalny. Czasami odczuwany jest przepływ ciepła, który odbierany jest przez pacjentów jako przyjemny i relaksujący.

Terapia akupunkturowa a niepłodność

Z zabiegów akupunktury można korzystać na każdym etapie starań o dziecko, w przypadku zaburzeń płodności kobiecej i męskiej, a także u pacjentów ze schorzeniami bólowymi, układowymi i ginekologicznymi. 

Również pacjentki przygotowujące się do inseminacji, zapłodnienia pozaustrojowego lub innych procedur zwalczających niepłodność mogą zdecydować się na zabiegi akupunktury.

Wykonywana przed i po transferze pomaga stworzyć najlepsze warunki do prawidłowej implantacji zarodka i rozwoju ciąży.

Akupunktura w klinikach leczenia niepłodności

Terapia akupunkturowa poprawia ukrwienie macicy, dzięki czemu może pomóc kobietom, które doświadczyły poronienia, zmagają się z objawami zaburzeń miesiączkowania lub zamierzają skorzystać z metody in vitro. Możliwość podjęcia takiej terapii proponują kliniki InviMed w Poznaniu oraz w Gdyni. W Poznaniu terapię prowadzi doktor Dorota Kuśnierczak, a w Gdyni doktor Jolanta Wiśniewska.

W naszych klinikach akupunktura stosowana jest jako terapia wspomagająca, najczęściej w trakcie stymulacji do in vitro lub przed i po transferze zarodków. Działa na wzrost pęcherzyków, regenerację po punkcji, a także na lepsze ukrwienie macicy, zagnieżdżenie i przyjęcie zarodków. Poza tym jest stosowana u pacjentów celem obniżenia napięcia i stresu związanego z procedurami in vitro. Z zabiegów akupunktury mogą korzystać także mężczyźni, ponieważ terapia akupunkturowa pozytywnie wpływa u nich na jakość nasienia– mówi doktor Kuśnierczak.

Punkty akupunkturowe a cele leczenia

Działanie terapeutyczne akupunktury to efekt pobudzenia konkretnych punktów na ciele. Nie ma tu miejsca na przypadek, choć sam zabieg nie musi być wykonywany według jednego, z góry ustalonego schematu. O wyborze punktów akupunkturowych i kolejności wkłuwania igieł decyduje terapeuta, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta:

  • gdy celem zabiegu jest poprawa krążenia krwi, stymulowane są punkty znajdujące się na kostkach stóp i na nadgarstkach.  
  • U kobiet, które mają za sobą poronienia, pobudza się punkty zlokalizowane na czubku głowy, aby zwiększyć szanse na zagnieżdżenie się zarodka.
  • Ukrwienie macicy i endometrium można poprawić dzięki nakłuwaniu punktów akupunkturowych obecnych na brzuchu.

Inne korzyści płynące z zabiegów

Akupunktura jest zalecana także kobietom w ciąży i tym, które już urodziły dziecko – działa bowiem przeciwbólowo, przeciwwymiotnie i przeciwzapalnie. Ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia krwotoku i korzystnie oddziałuje na stężenie glukozy oraz ciśnienie krwi.

Akupunktura ma również korzystny efekt jako przygotowanie do porodu, wpływając na skrócenie pierwszej, najdłuższej fazy porodu, czyli rozwierania szyjki macicy. Wykorzystuje się ją jako terapię wspomagającą leczenie wielu schorzeń. Oddzielną kategorię stanowią zabiegi akupunktury relaksacyjnej i wzmacniającej organizm.

– Akupunktura jest metodą uznaną przez medycynę akademicką i Światową Organizację Zdrowia. Na Zachodzie powszechnie stosowana jest np. w poradniach leczenia bólu, ale również w klinikach leczenia niepłodności. Jeśli tylko widzę wskazania dla takiej terapii, proponuję ją prowadzonym przeze mnie parom – podsumowuje doktor Kuśnierczak.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

Dr n med. Dorota Kuśnierczak

Jest specjalistą ginekologii i położnictwa. W 2014 roku uzyskała w niemieckiej Izbie Lekarskiej specjalizację z akupunktury i rozpoczęła leczenie komplementarne akupunkturą dolegliwości ciążowych, połogowych oraz okresu menopauzy. Aktualnie pracuje w klinice InviMed w Poznaniu, gdzie prowadzi leczenie par starających się o dziecko oraz terapię akupunkturową wspierającą płodność oraz leczenie technikami wspomaganego rozrodu.

Autor

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane przez podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.