fbpx
Przejdź do treści

Białka związane z wysiłkiem fizycznym hamują wzrost guzów nowotworowych

Aktywność fizyczna rak sport dieta zdrowie badania nauka nowotwórność fizyczna a płodność
fot.123rf

Nowe badania pokazują, że łóżko i odpoczynek mogą nie być najlepszą terapią dla osób cierpiących na raka – w rzeczywistości może być wręcz przeciwnie. Naukowcy odkryli, że białka tworzone przez organizm podczas ćwiczeń – zwane miokinami – mogą hamować wzrost guza, a nawet pomagać aktywnie zwalczać komórki rakowe.  

Sport to zdrowie! Tą maksymę znają niemal wszyscy, ale kto by przypuszczał, że aktywność fizyczna jest bezpośrednio pomocna w walce z rakiem?  

Miokiny – zdrowe białka wysiłku  

Badania z Edith Cowan University (ECU) wykazały, że ćwiczenia mogą być kluczową bronią w walce pacjentów z rakiem z chorobą. Aktywność fizyczna powoduje, że mięśnie wydzielają do krwi białka zwane miokinami. Naukowcy z Instytutu Badawczego Medycyny Ćwiczeń ECU odkryli, że te miokiny mogą hamować wzrost guzów, a nawet pomagać w aktywnym zwalczaniu komórek rakowych.  

W badaniu klinicznym otyli pacjenci z rakiem prostaty byli poddawani regularnemu treningowi fizycznemu przez 12 tygodni, oddając próbki krwi przed i po programie ćwiczeń. Następnie naukowcy pobrali próbki i nałożyli je bezpośrednio na żywe komórki raka prostaty. Kierujący badaniami profesor Robert Newton powiedział, że wyniki pomagają wyjaśnić, dlaczego rak postępuje wolniej u pacjentów, którzy ćwiczą. To dość istotne wskazujące na to, że przewlekłe ćwiczenia tworzą w organizmie środowisko tłumiące raka. 

Profesor Newton powiedział, że ćwiczenia uzupełniają również inne metody leczenia raka prostaty, takie jak terapia pozbawiona androgenów, która jest zarówno skuteczna, jak i powszechnie przepisywana, ale może również prowadzić do znacznego zmniejszenia masy beztłuszczowej i zwiększenia masy tłuszczowej.  Dotychczas skupiano się na diecie ponowotworowej, okazuje się, że ćwiczenia fizyczne mogą być również kluczowe.

Treningi sposobem na nowotwór 

ECU prowadzi dalsze badania, w tym próbę, w której pacjenci z zaawansowanym stadium raka prostaty są poddawani sześciomiesięcznemu programowi ćwiczeń. Chociaż wyniki są nadal w toku, profesor Newton powiedział wstępne ustalenia były zachęcające.  

Ci mężczyźni mają duże obciążenie chorobą, rozległe skutki uboczne leczenia i rokowania są bardzo słabe, ale nadal mogą produkować białka przeciwnowotworowe w organizmie. Jest to ważne, ponieważ może wskazywać, dlaczego mężczyźni, nawet z zaawansowanym rakiem, jeśli są aktywni fizycznie, nie ulegają chorobie tak szybko. 

 – mówi badacz.

Źródło: Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.