fbpx
Przejdź do treści

Agata Kornhauser-Duda konsekwentnie milczy

Agata Duda - czy zabierze głos w palących sprawach

W Sejmie ważą się losy dwóch bardzo ważnych dla całego społeczeństwa, ale przed wszystkim dla kobiet, ustaw. Do dalszych prac w komisjach trafiły projekty Stop Aborcji i dotyczący zmian w in vitro. Pierwsza dama nie wypowiada się na żaden z tematów.

Podczas dyskusji na temat nowelizacji in vitro w sali plenarnej było zaledwie kilku posłów. Reszcie nieobecność nie przeszkodziła w głosowaniu. Sejm zdecydował, że projekt ustawy o zapłodnieniu pozaustrojowym trafi do dalszych prac komisji. Decyzja wywołała falę oburzenia w społeczeństwie.

Media podniosły larum. Przeciwko zmianom w prawie wypowiadali się również celebryci, blogerzy i organizacje pacjenckie. Swój sprzeciw wyraziła nawet Marta Kaczyńska, córka zmarłego prezydenta.

Internauci szybko zorientowali się, że w dyskusji o prawach kobiet brakuje najważniejszej kobiety w państwie – Pierwszej Damy. – Mogłaby stanąć w obronie kobiet. Byłoby to bardzo docenione – mówiła Wanda Nowicka w programie „Fakty po Faktach”.

#agataprosimy

Gdy 9 lat temu toczyła się podobna dyskusja, ówczesna Pierwsza Dama, Maria Kaczyńska podpisała, powstały z inicjatywy Moniki Olejnik, apel do parlamentarzystów, by nie ingerowali w obowiązujący do dziś – kompromis aborcyjny. Ustawa wtedy nie została zmieniona.

Dziś toczą się losy nie tylko zaostrzenia ustawy aborcyjnej, ale również zmian w ustawie o in vitro. Obecna Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda, wciąż nie zabrała głosu.

W mediach społecznościowych trwa akcja #agataprosimy w której znane kobiety (m.in. Eliza Michalik, Paulina Młynarska, Joanna Keszka) apelują do Pani Prezydentowej o zabranie głosu w obu ważnych dla kobiet kwestiach. Michalik zauważa, że może być niezręcznie Agacie Dudzie zająć stanowisko, ale jak mówi: są momenty, gdy milczeć po prostu nie można.  Młynarska zwraca uwagę, że swoje głosy Andrzej Duda zdobył również dzięki czynnemu zaangażowaniu swojej żony w kampanię, więc nie może ona teraz udawać apolitycznej.

Brak jasnego stanowiska żony Prezydenta jest tym bardziej dziwny, że według informacji zebranych w maju ubiegłego roku przez tygodnik Newsweek, jej poglądy nie są zbieżne z programem PiS . Podobno w rodzinie Pierwszej Damy poglądy polityczne są odmienne od linii obecnej partii rządzącej. Brat prezydentowej zbierał niegdyś podpisy poparcia dla posłanki Grodzkiej. Na łamach tygodnika Jakub Kornhauser osobiście  przyznał, że jego siostra Agata, podobnie jak cała rodzina, ma poglądy umiarkowane.

Wiele z naszych czytelniczek mogłoby zawołać: Pani Agato, czekamy na Pani glos. Wiemy, że nie jest łatwo być na świeczniku, ale jest Pani jedną z nas. Wierzymy, że Pani głos, tak jak głos Pani poprzedniczki, może mieć znaczenie.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.