fbpx
Przejdź do treści

Adoptować świadomie

Adopcja może być oglądana z wielu perspektyw.background. vector illustration - eps 10 – fot. fotolia

Adopcja może być oglądana z wielu perspektyw. Każdy, kto uczestniczy w adopcji, na wszystkich jej etapach może widzieć ją inaczej. Tym razem chcę skupić uwagę Czytelników na początku powstawania rodziny adopcyjnej, czyli psychologicznym wątku adopcji.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że podmiotami adopcji są zawsze dwie strony; jest dziecko, które wchodzi do rodziny, i para, która chce tę rodzinę powiększyć przez przyjęcie dziecka. Dziecko ma ze sobą duży bagaż, którego znaczną część stanowi trauma porzucenia. Badania naukowe, a także praktyka psychologów i rodzin potwierdzają wagę początku życia dziecka w jego prawidłowym rozwoju oraz istotną rolę dorosłego.

W idealnej sytuacji, gdy dziecko od pierwszych chwil życia zgłasza jakąś potrzebę, pojawia się dorosły, który odpowiada na tę potrzebę i w ten sposób – w dużym uproszczeniu – tworzy się niepowtarzalna więź. Zgodnie z teorią więzi J. Bolby’ego ta wytworzona w dzieciństwie więź emocjonalna z opiekunem ma wpływ na całe dalsze życie (więcej na ten temat w n-rze 10). Tak kształtuje się styl przywiązania i umiejętność samoregulacji emocji niezbędna w życiu każdego człowieka. W sytuacji, w której dziecko ma dorosłego zaspokajającego każdorazowo jego potrzeby, tworzy się tzw. bezpieczny styl przywiązania. Dziecko rozwija się prawidłowo, ufa dorosłym, wierzy w siebie. Niestety dzieci, które nie mają takiej możliwości, budują zupełnie inne mechanizmy samoregulacji i zaufania. To bardzo trudna sytuacja, która daje podstawy do tzw. pozabezpieczanych stylów przywiązania, i rolą rodziców jest przede wszystkim zrozumieć swoje dziecko, a potem udzielić mu wsparcia i przygotować do dalszego życia. Trzeba powiedzieć wprost, że porzucenia doświadcza każde dziecko przychodzące do rodziny adopcyjnej, bez względu na wiek i to, jak długo pozostawało bez matki biologicznej.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Magdalena Modlibowska

Autorka książek „Odczarować adopcję” i „Księga Adoptowanego Dziecka”, a także wielu artykułów dot. adopcji, , prezeska Fundacji „Po adopcji”, wiceprezeska Stowarzyszenia „Dobrze Urodzeni”. Prywatnie mama trójki dzieci.