Przejdź do treści

Adopcja ze wskazaniem tylko na krewnych

W miniony piątek (24.07) Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zakłada ograniczenie tzw. adopcji ze wskazaniem. Teraz rodzice wskazując na osobę przysposabiającą dziecko będą mogli wybrać tylko krewnych.

Za nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz Kodeksu postępowania cywilnego głosowało 296 posłów, jedna osoba była przeciwna, a 136 posłów wstrzymało się od głosu.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Nowelizacja wprowadza ustawową definicję „adopcji ze wskazaniem” oraz gwarancje, że pozostałych przypadkach niezbędny będzie udział ośrodka adopcyjnego jako pośrednika w adopcji.

Adopcja ze wskazaniem będzie mogła dotyczyć tylko krewnych i małżonków rodziców (ojczyma i macochy dziecka). Każdy potencjalny rodzic adopcyjny będzie musiał przejść procedurę weryfikującą i odbyć szkolenie w ośrodku adopcyjnym.

Dzięki zmianie krewni dziecka będą szybciej i sprawniej będą mogli stać się rodzicami adopcyjnymi dziecka. Nie wyklucza to oczywiście pozostałych osobom. Te jednak będą musiały przejść przez specjalne procedury, w których będzie uczestniczył również ośrodek adopcyjny.

Nowelizacja ma utrudniać handel dziećmi. Zawiera m.in. zasadę, że jeśli toczące się postępowanie w sprawach, w których wniosek o przysposobienie dotyczy dziecka, które nie jest zgłoszone do ośrodka adopcyjnego, sąd opiekuńczy zobowiązany będzie zawiadomić prokuratora.

Kompromis w sprawie nowelizacji okupiony był długimi uzgodnieniami i kompromisami z obu stron, zarówno wnioskodawców, jak i rządu. Wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń przyznał podczas czwartkowej debaty, że w toku prac zmienił zdanie na temat noweli – wcześniej nie zdawał sobie sprawy, że istnieje podziemie adopcyjne i nie wierzył w handel dziećmi, w którym uczestniczą również notariusze.

O poparcie nowelizacji apelował rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Tłumaczył, że jest to konieczne ze względu na dobro dziecka. Do tej pory ani rodzice, ani żadne instytucje państwowe nie miały kontroli nad tym, w czyje ręce ono trafia w wyniku adopcji ze wskazaniem.

Magda Dubrawska

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.