fbpx
Przejdź do treści

Adopcja na wesoło

Adopcja na wesoło - cytaty i myśli na temat adopcji
fot. Fotolia

Rozmawiałam z Marzeną, zaprzyjaźnioną mamą, która adoptowała dziecko. Marzena słusznie zauważyła, że nie ma żadnych dowcipów o adopcji.

Nie namawiam do tego oczywiście, żeby sobie stroić żarty z poważnych sytuacji. Jednak żarty na dany temat powodują, że on łagodnieje w powszechnym odbiorze. Mówiąc tak po ludzku, pomagają złapać dystans do poważnych tematów. Zaczęłam więc poszukiwania w czeluściach Internetu i co? I przekonałam się, że Marzena miała rację. Natomiast znalazłam bardzo dużo cytatów, zdecydowanie nie o żartobliwym charakterze. Wybrałam te z nich, które urzekły mnie osobiście. W niektórych cytatach jest dużo mądrości. Poczytajcie!

Biologia jest ostatnią rzeczą, która czyni kogoś matką – Ophra Winfrey

Każda adopcja zaczyna się od tragedii, którą jest strata jakiej doświadczyło z jednej strony dziecko, z drugiej rodzice. Jeśli zastanawiasz się czy masz gotowość, żeby adoptować, zastanów się też czy jest dziecko, które ma gotowość zostać sierotą. Procedura adopcyjna jest dokładnie zaplanowana i zabiera sporo czasu, ale miłość pojawia się niespodziewanie i natychmiast. Nie istnieje żaden idealny moment, żeby adoptować dziecko. Adopcja to po prostu możliwość powiedzenia TAK, pomimo wielu powodów jakie masz, żeby powiedzieć NIE. Jestem adoptowany czy byłem adoptowany? Byłem adoptowany a jestem dzieckiem, bez żadnych dodatkowych określeń. Dzieci, które były adoptowane nie są szczęściarzami, to my dorośli jesteśmy szczęściarzami, że mogliśmy przyjąć do rodziny dziecko. Adopcja była moim marzeniem o dziecku, zasadziłam ją w swoim umyśle jak ziarno, podlewałam nadzieją i karmiłam działaniem. Teraz zbieram owoce i rozkoszuję się ich smakiem.

To nie my daliśmy Ci życie, ale to życie dało nam Ciebie.

Zanim do nas przyszedłeś, marzyliśmy o tobie, wyobrażaliśmy sobie ciebie i modliliśmy się o ciebie. Teraz jak już z nami jesteś, wierzymy w ciebie, kochamy ciebie i dziękujemy za ciebie. Adopcja jednego dziecka nie zmieni świata, ale dla tego jednego dziecka zmieni się cały świat.

Jeśli czujesz w sercu potrzebę adopcji dziecka, nie pozwól żeby strach Ci w tym przeszkodził – Doug Chapman

Adopcja mniej jest o tym, że dostajesz dziecko do rodziny, a bardziej o tym, że dajesz rodzinę dziecku. Chcę żeby adopcja była częścią historii mojego dziecka, ale nie chcę żeby była jego jedyną historią.

Mała duszyczka zawsze znajdzie drogę do Ciebie, nie ważne czy przybędzie z twojej macicy czy z czyjeś innej – Sheryl Crow

To ważne, żeby sobie uświadomić, że nie adoptujemy dlatego, że chcemy być ratownikami, ale dlatego, że chcemy być uratowani. Nasza (adopcyjna) rodzina jest jak piękny patchworkowy koc. Każdy z nas jest inny, ale łączy nas miłość.  

Jest tak dużo strat zaszytych w adopcji, że nieuczciwe jest oczekiwać od dziecka wdzięczności – Brooke Randolph

W jakikolwiek sposób nie stałaś się matką, macierzyństwo zawsze jest cudem. Jeśli zostałabym matką w naturalny sposób, nigdy bym jej nie poznała.

Potrzebowałam ją spotkać, żeby stać się JEJ matką – Nia Vardalos

Nie mogłam nosić Cię przez 9 miesięcy w brzuchu, ale spędzę resztę mojego życia, na kochaniu ciebie, troszczeniu się o ciebie i robieniu wszystkiego co będzie trzeba, aby cię uszczęśliwiać.

Biologiczne dziecko najpierw jest częścią ciebie i od momentu narodzin ty i ono rozdzielacie się. Adoptowane dziecko najpierw jest rozdzielone z tobą, a potem zbliża się do ciebie, dopóki nie staniecie się jednością – Stacy Clark

Są momenty kiedy proces adopcyjny jest wyczerpujący i bolesny i chcesz krzyczeć. Ale takie właśnie są każde narodziny dziecka.

Jesteś już w moim sercu, a wkrótce będziesz w moich ramionach – Ann oczekując na telefon z ośrodka.

Nie każdy zrozumie twoją wybór, że chcesz adoptować dziecko. To jest OK, bo to przecież nie ich wybór, żeby mogli zrozumieć  jego sens. To TWÓJ wybór. Adoptowane dzieci nie muszą być podobne do pozostałych członków rodziny. Nie musisz przecież wyglądać jak ktoś inny, żeby go pokochać.

Zawsze mówię mojej córce, że byliśmy jak dwa kawałki puzzli zagubionych w świecie. Tylko Bóg mógł zobaczyć cały świat, żeby znaleźć i dopasować te dwa kawałki – Nicola Whaters

Jeśli adopcja byłaby zbyt łatwa, wszyscy by ją wybierali. Jeśli byłaby zbyt trudna, nikt by się na nią nie zdecydował.

Dla mnie bycie adoptowaną było normalne. Wiedza o tym, że byłam adoptowana była tak naturalna, jak wiedza o tym, że mam pępek. Zawsze tam po prostu był – Dorota, adoptowana w dzieciństwie

Nie byłem oczekiwany, ale zostałem wybrany – Adam, adoptowany w wieku 7 lat

Nie wiem kim jesteś. Nie wiem kto cię urodził. Nie wiem jak wyglądasz. Nie wiem czy jesteś dziewczynką czy chłopcem. Ale wiem że to na ciebie czekam.

Mam czwórkę dzieci. Dwójkę z nich adoptowałem. Zapomniałem które… – Bob Constantine

Piszcie do mnie

Adopcja na wesoło

Macie swoje ulubione cytaty, powiedzonka? A może wasze doświadczenie układa Wam w głowie jakaś jedną szczególną myśl. Ważną tak bardzo, że chcecie się nią podzielić z innymi. Zachęcam do pisania na adres redakcji lub bezpośrednio do mnie, co jakiś czas będę publikować Wasze cytaty. A może znacie jakiś adopcyjny żart?

Czekam na wiadomości: redakcja@chcemybycrodzicami.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magdalena Modlibowska

Autorka książek „Odczarować adopcję” i „Księga Adoptowanego Dziecka”, a także wielu artykułów dot. adopcji, , prezeska Fundacji „Po adopcji”, wiceprezeska Stowarzyszenia „Dobrze Urodzeni”. Prywatnie mama trójki dzieci.