fbpx
Przejdź do treści

Zakaz aborcji to aż o 1/4 więcej zgonów matek? Badacze z USA nie mają wątpliwości

aborcja legalna nielegalna kompromis prawo reprodukcyjne zakaz

Ogólnokrajowy zakaz aborcji w USA doprowadziłby do 21 proc. wzrostu zgonów związanych z ciążą, a wśród czarnoskórych kobiet odsetek ten wyniósłby nawet 33 proc. – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Kolorado w Boulder. 

Badanie przeprowadzono w odpowiedzi na uchwalone w Teksasie prawo zakazujące aborcji po 6. tygodniu ciąży. Co istotne prawo obowiązuje bez żadnych wyjątków. Teksańskie prawo jest najbardziej restrykcyjnym w całych Stanach Zjednoczonych. Na razie jednak zakaz został wstrzymany przez Biały Dom, który tłumaczy, że ustawa w rażący sposób łamie prawa konstytucyjne kobiet. 

Zakaz aborcji to piekło kobiet? 

Zajmująca się na co dzień polityką dotyczącą zdrowia reprodukcyjnego demografka dr Amanda Stevenson przeprowadziło przeprowadziła symulację dotyczącą aborcji. Aby przewidzieć konsekwencje, jakie będzie miał całkowity zakaz aborcji na umieralność ciężarnych, Stevenson – bazując na danych dotyczących liczby aborcji i urodzeń z ostatnich lat – wyliczyła, o ile więcej ciąż byłoby kontynuowanych w przypadku braku legalnej aborcji, a do uzyskanego wyniku podstawiła liczby wynikające z dotychczasowych statystyk śmiertelności związanej z ciążą.  

Okazało się, że ciąża jest dużo bardziej ryzykowna dla zdrowia kobiety niż aborcja – np. donoszenie ciąży do terminu porodu jest 33 razy bardziej ryzykowne niż jej przerwanie. W przypadku aborcji współczynnik zgonów wynosi 0,6 na 100 tys. zabiegów, podczas gdy na każde 100 tys. żywych urodzeń wynosi on 20,1 (według danych z Centers for Disease Control and Prevention). Pamiętać należy, że liczba ta jest o wiele większa w przypadku ciąż z defektami. Badanie pozwoliło także oszacować, że w latach następujących po wprowadzeniu krajowego zakazu aborcji z przyczyn związanych z ciążą umrze rocznie dodatkowych 140 kobiet, co stanowi wzrost o 21 proc. Wśród czarnoskórych kobiet liczba ta wzrosłaby zaś o jedną trzecią. 

Nielegalna aborcja niebezpieczna  

Badaczka podkreśliła też, że jej publikacja nie uwzględnia szacunków dotyczących zwiększonej liczby zgonów z powodu podejmowania prób nielegalnych (a więc i niebezpiecznych) aborcji lub aborcji dokonywanych na własną rękę (samodzielnie). Te statystyki mogą znacznie wrosnąć. Niedawne badanie ujawniło, że około 1,5 proc. kobiet w wieku rozrodczym próbowało samodzielnie przerwać ciążę. W przypadku zaostrzenia prawa ta liczba może wzrosnąć.  

Źródło: Colorado University

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.