fbpx
Przejdź do treści

Aborcja i nowe „prawo” – wyrok TK opublikowano w Dzienniku Ustaw

wyrok trybunału strajk

27. stycznia Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. Jeszcze tego samego dnia w Dzienniku Ustaw opublikowano ów wyrok. Wyrok, który wiele osób nazywa „wyrokiem na kobiety”.

22 października ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny, pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, orzekł, że przepis tak zwanej „ustawy antyaborcyjnej” z 1993 roku, który zezwala na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub też nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z ustawą zasadniczą.

Co to oznacza?

Oznacza to jedno – ciężarna, mimo ciężkiej wady płodu, będzie musiała rodzić.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził zatem, że legalizacja zabiegu przerwania ciąży, w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, nie znajduje konstytucyjnego uzasadnienia.

– czytamy w treści uzasadnienia

Co więcej, w uzasadnieniu Trybunału Konstytucyjnego czytamy, że pojęcie ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu” ma charakter nieostry, a prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym. Samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma charakter eugeniczny. 

W ocenie Trybunału, dziecko jeszcze nieurodzone, jako istota ludzka – człowiek, któremu przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny – zgodnie z art. 38 Konstytucji – musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona – dodaje w uzasadnieniu Trybunał Konstytucyjny.

Do wyroku zdania odrębne zgłosili sędziowie Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres. Zdania odrębne do uzasadnienia wyroku TK. zgłosili trzej sędziowie: Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński i Jarosław Wyrembak. 

Wyrok opublikowano już w Dzienniku Ustaw: TUTAJ

Fala protestów w całym kraju

Orzeczenie Trybunały Konstytucyjnego z 22 października wywołało falę protestów w całym kraju – pisaliśmy o tym, co to właściwie oznacza, tutaj: KLIK.

Po opublikowaniu uzasadnienia do wspomnianego orzeczenia Strajk Kobiet (i nie tylko) zapowiedział już kolejne manifestacje, a pierwsze z nich już za nami – nie musieliśmy długo czekać na reakcje społeczeństwa. Społeczeństwa, które z jednej strony pokazuje ogromną siłę, z drugiej zaś – paradoksalnie – bezsilność. Niestety, wiele w tym wszystkim sprzeczności, które zupełnie oderwane są od realnego życia milionów ludzi.

Zobacz reakcje niektórych polityków, polityczek, a także relacje ze strajków:Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.