27. stycznia Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. Jeszcze tego samego dnia w Dzienniku Ustaw opublikowano ów wyrok. Wyrok, który wiele osób nazywa „wyrokiem na kobiety”.
22 października ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny, pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, orzekł, że przepis tak zwanej „ustawy antyaborcyjnej” z 1993 roku, który zezwala na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub też nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z ustawą zasadniczą.
Co to oznacza?
Oznacza to jedno – ciężarna, mimo ciężkiej wady płodu, będzie musiała rodzić.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził zatem, że legalizacja zabiegu przerwania ciąży, w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, nie znajduje konstytucyjnego uzasadnienia.
– czytamy w treści uzasadnienia
Co więcej, w uzasadnieniu Trybunału Konstytucyjnego czytamy, że pojęcie „ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu” ma charakter nieostry, a prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym. Samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma charakter eugeniczny.
„W ocenie Trybunału, dziecko jeszcze nieurodzone, jako istota ludzka – człowiek, któremu przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny – zgodnie z art. 38 Konstytucji – musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona” – dodaje w uzasadnieniu Trybunał Konstytucyjny.
Do wyroku zdania odrębne zgłosili sędziowie Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres. Zdania odrębne do uzasadnienia wyroku TK. zgłosili trzej sędziowie: Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński i Jarosław Wyrembak.
Wyrok opublikowano już w Dzienniku Ustaw: TUTAJ
Fala protestów w całym kraju
Orzeczenie Trybunały Konstytucyjnego z 22 października wywołało falę protestów w całym kraju – pisaliśmy o tym, co to właściwie oznacza, tutaj: KLIK.
Po opublikowaniu uzasadnienia do wspomnianego orzeczenia Strajk Kobiet (i nie tylko) zapowiedział już kolejne manifestacje, a pierwsze z nich już za nami – nie musieliśmy długo czekać na reakcje społeczeństwa. Społeczeństwa, które z jednej strony pokazuje ogromną siłę, z drugiej zaś – paradoksalnie – bezsilność. Niestety, wiele w tym wszystkim sprzeczności, które zupełnie oderwane są od realnego życia milionów ludzi.
Zobacz reakcje niektórych polityków, polityczek, a także relacje ze strajków:
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!