fbpx
Przejdź do treści

9 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i co dzieje się z mamą?

9 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży to dla wielu par magiczny czas. Jak wygląda wtedy dziecko? Jakie zmiany zachodzą w organizmie przyszłej mamy?

Rozwój płodu na każdym etapie ciąży jest bardzo intensywny. Wielu rodziców zwraca jednak uwagę właśnie na 9 tydzień. To wtedy po raz pierwszy możemy zobaczyć na USG płód, który zaczyna przypominać przyszłe dziecko.

9 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?  

9 tydzień ciąży to już trzeci miesiąc, wciąż jeszcze pierwszy trymestr. To kluczowy moment dla rozwoju rąk i nóg. Zaznaczają się również pojawiać palce. W tym czasie intensywny rozwój przechodzą również wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona i nadnercza. Co ciekawe, płód jest nadal… przezroczysty. Dopiero zaczyna obrastać delikatnym meszkiem włosowym, tzw. lanugo. W tym czasie rozwijają się również kubki smakowe, zaś w krtani zaczynają formować się więzadła głosowe. Istnieje już kręgosłup oraz jajniki lub jądra. Dziecko zaczyna również wykonywać pierwsze ruchy, chociaż są one niewyczuwalne dla matki (i przez kilka dobrych tygodni jeszcze nie będą). 

9 tydzień ciąży – USG

Mimo, że płód ma zaledwie 2 cm długości, z których większość stanowi głowa, możliwa jest jego obserwacja za pomocą badania USG. To wyjątkowy okres w życiu każdego rodzica – po raz pierwszy można na własne oczy zobaczyć dziecko. Samo badanie ultrasonograficzne wykonuje się przy użyciu dopplera dopochwowego. Pomaga on odnaleźć płód i sprawdzić jego parametry życiowe, w tym bicie serca. Zazwyczaj można go posłuchać, bowiem aparat posiada wbudowane głośniki. Dla wielu przyszłych rodziców to wyjątkowa i wzruszająca chwila. W wielu klinikach można prosić również o nagranie wideo i audio.

Jak czuje się przyszła matka?

Przyszła matka doświadcza w tym czasie zwiększenia wrażliwości i powiększenia piersi. Towarzyszyć mogą jej też nudności i wymioty oraz częsta potrzeba oddawania moczu. Kobieta może odczuwać duże zmęczenie i senność, a jej masa ciała – paradoksalnie – może być teraz niższa niż przed ciążą. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które mają mocno nasilone wymioty. Spadku wagi na tym etapie nie trzeba się obawiać, chociaż należy mieć pod kontrolą badania i pamiętać o niezbędnej suplementacji, m.in. kwasie foliowym, witaminie D, kwasach DHA i innych. Baczną uwagę należy też zwrócić na poziom żelaza w organizmie – u ciężarnych ryzyko anemii wzrasta.

Burza hormonalna, która się pojawia, zwykle poprawia też cerę i skórę. Choć – co ważne – nie jest to regułą. Może bowiem pójść to także w drugą stronę i wystąpi zwiększenie nasilenia różnego rodzaju wyprysków… Cóż, hormony są nieprzewidywalne, a każdy organizm reaguje na nie inaczej. Końcówka pierwszego trymestru to początek normowania się owej burzy hormonalnej, ale jeszcze nie jest to zwykle najłatwiejszy czas dla ciężarnych – choć, no właśnie, nie zawsze, ponieważ każda ciąża jest inna.

Co istotne, 9 tydzień ciąży może wiązać się też z odczuwaniem bólu w podbrzuszu. Nie jest on powodem do obaw – to naturalny efekt powiększania się macicy. Jeśli jednak pojawiają się plamienia, warto skonsultować to z lekarzem. Absolutnie nie musi to świadczyć o niczym złym, ale dla własnego spokoju lepiej porozmawiać ze specjalistą.

Źródło: www.nhs.uk 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.