fbpx
Przejdź do treści

8 tydzień ciąży – sprawdź, czego się spodziewać

8 tydzień ciąży USG
Tak wygląda n USG 8-tyogodniowy płód. || – Fot: Suzanne Tucker

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który z jednej strony przepełniony jest ogromną radością, a z drugiej niepewnością i niepokojem. Praktycznie wszystko, co robi przyszła mama, robi z myślą o rozwijającym się maluszku. Jak wygląda dziecko w 8 tygodniu ciąży, a jakie zmiany obserwują u siebie kobiety?

Jak wygląda dziecko w 8 tygodniu ciąży?

W 8 tygodniu ciąży zarodek osiąga długość około 15 mm, wyglądem przypomina ziarno fasoli i nieustannie rośnie. Zarodek traci ogonek, a tym samym przestaje przypominać kijankę. Kształtują się rysy twarzy, a oczy zabarwiają się pigmentem. Podczas badania ultrasonograficznego można zaobserwować bicie serca, które jest bardzo duże i zajmuje ponad połowę szerokości klatki piersiowej. Serce bije z prędkością nawet 160 uderzeń na minutę, czyli dwa razy szybciej niż u osoby dorosłej.

Na tym etapie ciąży zaczynają pojawiać się zawiązki zębów. Tworzą się zawiązki palców u dłoni i stóp. W okolicy 8 tygodnia ciąży rozwija się układ nerwowy i kształtuje błędnik. Pojawiają się mięśnie, kształtują stawy. Choć na moment, w którym będzie można określić płeć dziecka, trzeba jeszcze poczekać, to właśnie teraz różnicują się narządy płciowe. Kręgosłup jest cienką nitką, podobnie jak żebra.

8 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Zaraz po tym, jak kobieta dowie się, że jest w ciąży, zaczyna się wielkie odliczanie. Choć przy określaniu wieku ciąży ginekolodzy posługują się tygodniami, to jednak większość osób oblicza, w którym jest miesiącu. 8 tydzień ciąży to ostatni tydzień drugiego miesiąca i tym samym wciąż jeszcze pierwszy trymestr.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie ciężarnej?

8 tydzień ciąży nie należy niestety do najprzyjemniejszych. Zdecydowana większość kobiet uskarża się na zmęczenie i bóle głowy. Poranne mdłości, nudności i wymioty nie ustępują, a wręcz przeciwnie, mogą się jeszcze nasilać. Choć wciąż nie do końca wiadomo, czym są spowodowane, to być może wina leży po stronie szybszego metabolizmu, który wpływa na szybie spadki cukru we krwi, co wywołuje m.in. uczucie głodu.

Niektóre kobiety obserwują u siebie wyostrzenie zmysłów – smaku i węchu. Zgaga jest kolejną nieprzyjemną dolegliwością, z którą zmagają się ciężarne. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z zaparciami, o czym warto porozmawiać z lekarzem. Choć ciążowy brzuch jest ledwo widoczny, to ubrania w talii stają się coraz bardziej obcisłe.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.