fbpx
Przejdź do treści

8 rzeczy, którymi warto kierować się przy wyborze szpitala do porodu. RANKING PORODÓWEK

Przed podjęciem decyzji warto odwiedzić szpital, aby obejrzeć salę porodową i oddział.

Wybór szpitala do porodu, to wbrew pozorom jedna z trudniejszych decyzji przed jaką stają przyszli rodzice. Który szpital wybrać i czym kierować się przy podjęciu decyzji? Na jakie aspekty zwrócić uwagę, tak aby w dniu porodu czuć się bezpiecznie?

Czym kierować się przy wyborze szpitala do porodu?

 • Odległość od szpitala

Jednym z  pierwszych kryteriów, który należy wziąć pod uwagę wybierając szpital do porodu jest jego odległość od miejsca zamieszkania. Fakt, poród nie trwa pół godziny, jednak ciężarna po odejściu wód płodowych czy pojawieniu się pierwszych skurczy jak najszybciej powinna znaleźć się pod opieką lekarza. Należy zwrócić uwagę nie tylko na ilość kilometrów, ale przede wszystkim na czas przejazdu i ewentualne utrudnienia na drodze.

 • Stopień referencyjności

Stopień referencyjności, choć tak niezwykle istotny, dość często pomijany jest przez rodziców podczas wyboru szpitala. Szpitale położnicze zostały podzielone na trzy stopnie referencyjności – pierwszy opiekuje się ciężarnymi, u których ciąża przebiegała prawidłowo, placówka o drugim stopniu zajmuje się również ciążami zagrożonymi, a szpital o trzecim stopniu świadczy najwyższy poziom opieki.

 • Jakość opieki

Wiele przyszłych mam podczas wyboru szpitala kieruje się jakością opieki sprawowaną nad kobietą i dzieckiem. Przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć opinii na temat personelu pracującego w danym szpitalu. Wysokie kwalifikacje i wiedza medyczna to jedno, a podejście, troska i opieka to druga, również niezwykle istotna kwestia. Jeśli macie możliwość, zapytajcie koleżankę, znajomą, która urodziła w danym szpitalu czy była zadowolona z opieki zarówno w trakcie jak i po porodzie.

 • Lekarz prowadzący

W przypadku gdy całą ciążę prowadziłaś u jednego lekarza i byłaś zadowolona z jego opieki, może warto zdecydować się na szpital, w którym pracuje twój ginekolog. Dowiedz się, czy lekarz poleca szpital, czy masz szansę, aby zaopiekował się Wami podczas porodu lub czy wykona ewentualne cesarskie cięcie. Pamiętajcie jednak, że przez 90% porodu przebywacie na sali jedynie z położną, a lekarz jedynie co jakiś czas kontroluje przebieg porodu.

 • Plan porodu

Plan porodu, czyli lista oczekiwań związanych z przebiegiem porodu, okaże się niezwykle pomocna na etapie wyboru szpitala. W planie porodu uwzględnij pozycję w jakiej chciałabyś rodzić, rodzaj znieczulenia czy ewentualną ochronę krocza.

 • Sprzęt

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na wybór szpitala jest jego wyposażenie. Nowoczesny sprzęt medyczny, ładne sale porodowe i zadbany oddział są niezwykle istotnym elementem. Duża dostępność nowoczesnej aparatury jest bardzo ważna podczas ewentualnych komplikacji podczas porodu, czy też na etapie opieki nad noworodkiem.

 • Wsparcie laktacyjne

Wsparcie laktacyjne to punkt dość często zapominany przez przyszłe mamy, które na etapie ciąży nie zastanawiają się nad ewentualnymi trudnościami laktacyjnymi. Dobry doradca laktacyjny to skarb w przypadku gdy kobieta ma problem z przystawieniem dziecka do piersi.

 • Poczucie bezpieczeństwa

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto odwiedzić szpital, porozmawiać z położnymi, które w większości przypadków chętnie pokażą salę porodową i oddział. Niezwykle ważne jest pierwsze wrażenie i poczucie bezpieczeństwa, które możecie poczuć już na samym początku.

Ranking porodówek w Polsce

Fundacja Rodzić po Ludzku, dbająca o prawa kobiet będących w ciąży, przeprowadziła badanie, dzięki któremu sporządzono ranking szpitali położniczych w Polsce.

 1. Województwo mazowieckie: Szpital Medicover, al. Rzeczypospolitej 5 w Warszawie
 2. Województwo dolnośląskie: Powiatowe Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze, Bohaterów Getta 10
 3. Województwo kujawsko-pomorskie: ZOZ Chełmno, Pl. Rydygiera 1
 4. Województwo lubelskie: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej nr 1 w Bełżycach, ul. Lubelska 90
 5. Województwo lubuskie: Szpital Międzyrzecki, Międzyrzecz, Konstytucji 3 Maja 35
 6. Województwo łódzkie: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Brzeziny, Marii Curie-Skłodowskiej 6
 7. Województwo małopolskie: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni. Szpital Powiatowy im. bł Marty Wieckiej, Krakowska 31
 8. Województwo opolskie: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach, Marii Skłodowskiej – Curie 26
 9. Województwo śląskie: Szpital Położniczo-Ginekologiczny w Katowicach, Łubinowa
 10. Województwo podkarpackie: Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA, Rzeszów, ul. Witolda 6B
 11. Województwo podlaskie: Poliklinika Ginekologiczno-Położnicza, Białystok, ul. Zamenhofa 19
 12. Województwo pomorskie: Powiatowe Centrum Zdrowia Szpital im. dr Jadwigi Obodzińskiej-Król w Malborku, ul. Armii Krajowej 105/106
 13. Województwo świętokrzyskie: Szpital Powiatowy im. M. Skłodowskiej – Curie, Skarżysko-Kamienna, Szpitalna 1
 14. Województwo warmińsko-mazurskie: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MALARKIEWICZ I SPÓŁKA w Olsztynie ul. Jagiellońska 78A
 15. Województwo wielkopolskie: Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Trzciance ul. Gen. Wł. Sikorskiego 9
 16. Województwo zachodniopomorskie: Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie Nowogardzka 2

Źródło: https://gdzierodzic.info/szpitale/

Autorka: Klaudia Kierzkowska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.