fbpx
Przejdź do treści

8 rzeczy, których powinnaś unikać podczas leczenia niepłodności

Niepłodność - leczenie - 8 rzeczy których należy unikać
fot. Fotolia

Wydłużające się starania o dziecko to proces trudny i złożony. Często pojawia się smutek, a nawet i depresja, a te nie pomagają w staraniach. Co zrobić, żeby było łatwiej?

Time.com opublikował niegdyś listę 10 rzeczy, których powinniśmy za wszelką cenę unikać, jeśli chcemy być szczęśliwi. Przyjrzeliśmy się jej. Okazało się, że wiele zachowań, powielamy także podczas procesu leczenia niepłodności. Poniżej lista 8 rzeczy, których powinniśmy unikać podczas starań, jeśli nie chcę się załamać.

1. Obwinienie

Niepłodność boli. Masz poczucie wybrakowania, obwiniasz siebie za to, że starania się przedłużają. Zrobiłaś wszystko, żeby zostać mamą, a test ciążowy wciąż pokazuje jedną kreskę.  Winisz siebie, lekarzy, partnera… Nie bój się porażki, wyciągaj wnioski, wciąż zmieniaj się na lepsze, ale nie obwiniaj siebie. Nikt nie jest winien niepłodności, ani Ty, ani lekarze, ani Twoi bliscy. Pracuj na sobą, będziesz szczęśliwa.

2. Kurczowe trzymanie się przekonań

Często kiedy się czegoś boimy to odruchowo wracamy do starych przekonań. Papierkiem lakmusowym są rozmowy o naprotechnologii i in vitro. Ludzie dzielą się na przeciwników i zwolenników obydwu metod, mało kto słucha rzeczowych argumentów.

3. Przerywanie innym

Chcesz, żeby wszyscy troszczyli się o ciebie, lubili cię i szanowali. Chętnie mówisz o sobie, ale rzadko kiedy słuchasz innych. Niepłodność jest bolesna, ale inni także miewają problemy. Chcesz zostać wysłuchana, sama słuchaj.

4. Użalanie się

Masz prawo do emocji – do smutku, złości, żalu. Jednak ciągłe użalanie się nad swoim losem na pewno go nie poprawi. Narzekanie zatruje życie tobie i ludziom wokół Ciebie. Pesymizm zmniejsza szansę na sukces.

5. Kontrolowanie

Kontrola – to słowo dźwięczy w uszach niejednej parze starającej się o dziecko. Kontrola śluzu, kontrola owulacji, kontrola profilaktyczna, kontrola USG, kontrola pęcherzyków… Wszystko musi być skontrolowane, a Ty nadal nie czujesz, żebyś miała władzę nad swoim ciałem. Warto czasem odpuścić. Szczególnie po trudnych przejściach. Po ekstremalnych przeżyciach warto pomyśleć nawet odpuszczeniu starań na kilka miesięcy.

6. Nawracanie

Jeśli starasz się o dziecko dłużej niż planowałaś zapewne masz wrażenie, że wszyscy wokół ciebie mają świetne rady. Każdy wie, jak masz żyć, jak leczyć i co robić. A teraz pomyśl przez chwilę, ile razy ty próbowałaś nawrócić innych?

Może uwielbiasz naturalne sposoby leczenia i walczysz ze wszystkimi, którzy popierają in vitro? A może przeciwnie, uważasz naprotechnologię za głupotę i wyśmiewasz, tych którzy z niej korzystają. Niech każdy żyje tak, jak chce. Ty też.

7. Życie przeszłością

Może poroniłaś, może masz za sobą kilka nieudanych zabiegów in vitro, a może od kliku lat bezskutecznie starasz się o dziecko. Wiem, że to trudne, ale nie rozpamiętuj swoich porażek. Przeszłość nas nie definiuje. Myśl o przyszłości.

8. Strach

Strach paraliżuje i nie pozwala zrobić kolejnego kroku.  Wahając się i rozpamiętując stare rany stoisz w miejscu. Zła decyzja zawsze jest lepsza od braku decyzji.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.