fbpx
Przejdź do treści

8 dylematów niepłodności. Dasz radę sama, czy potrzebny psycholog?

Niepłodność Psycholog nie zawsze potrzebny

Sama diagnoza „niepłodność” zawsze jest wstrząsającym przeżyciem. Później wcale nie bywa lepiej. Proces leczenia niepłodności często wyniszcza psychicznie i emocjonalnie. Jakie myśli dominują?

Wiele kobiet w czasie leczenia niepłodności ma podobne myśli, choć każda przeżywa je zupełnie inaczej. Przeszukując internetowe fora sprawdziliśmy, jakie uczucia towarzyszą leczeniu niepłodności.Wsparcie psychologa jest szeroko dyskutowanym zagadnieniem. Niektórzy uważają, że jest konieczne i powinno być stałym elementem leczenia niepłodności, inni zaś twierdzą, że pomoc psychologa jest potrzebą indywidualną.

1. Jak się wyluzować?


To bardzo boli, człowiek zaczyna żyć we własnej skorupie, widok wózka i ciąży wywołuje płacz, 

traci się nadzieję i chęć na życie. Traci się wiarę, że kiedyś się uda

 Więc, jak się tu wyluzować?

2. Brak dzieci, brak sensu


My jesteśmy 2 lata po ślubie, nigdy nie byłam w ciąży a pragnę dziecka bardziej, niż mogę to opisać, pojąć, po prostu cała jestem Pragnieniem. Kiedy na poważnie postanowiliśmy zająć się sprawą braku naszego Skarbu, długo rozmawialiśmy, czy damy radę. Martwiłam się o męża, o jego wyniki, o to co będzie jeśli okażą się marne, jak da sobie radę…. jak damy sobie radę, o sobie nie myślałam tzn. nie myślała, że będzie tak jak jest.

Dzieci nadal nie mamy. Czasem, jak Ty czuję wielką pustkę i zastanawiam się co z Tym można zrobić, jak ją zapełnić?

3. Czy nadal chce mieć dziecko?


Ja od dwóch lata staram się. Wciąż napotykam nowe przeszkody, kolejne badania informują o kolejnych trudnościach. Mam dość
.Chciałabym przestać się starać. Ale nie umiem. Pragnienie posiadania dziecka jest tak silne, że nie potrafię ubrać tego w słowa. 

4. Czy ciągły smutek to depresja?


Brak mi sił nie wiem co robić, chciałbym dla żony jak najlepiej nie mogę przeboleć jej cierpieniu, my faceci jesteśmy odporniejsi dusimy w sobie, moja zona wpędzi się w depresje.

5. Dylematy mrożenia zarodków


Ogólnie dylemat mam taki ze mam 37 lat 3 mrożaki 3Bc.3Bc i 1bc myślę, że teraz wezmę jeden zarodek, ale co z resztą? Chodzi mi o to że mam White w głowie, że je muszę oddać, jak jakaś wyrodna matka. Nie bardzo mogę sobie z tym poradzić.  Wiem, że nie wiadomo czy się transfer uda, ale powiedzmy że tak więc dwa zostają. Jak sobie poradzić z ta sytuacja?

6. Ja chcę, a on nie


Zmagam się z problemem, a raczej z mężem. Od 3 lat jesteśmy małżeństwem. W styczniu tego roku zdecydowaliśmy się na planowanie ciąży. Niestety od czerwca zauważyłam wycofanie się z działań męża, a raczej jego brak bliskości ze mną… Kiedy badam się testami owulacyjnymi i jest ten dzień, mąż potrafi mi powiedzieć, że nie mam prawa go do niczego zmuszać i nie będzie ze mną współżył…

7. Ciąża przyjaciół vs. nasza niepłodność


Po 1,5 roku starań, byłam wyczerpana, moja przyjaciółka też wtedy zaszła w ciążę (po leczeniu) i co najgorsze moja siostra (młodsza o 5 lat) też była w ciąży (była to wpadka) i ta sytuacja bardzo pogorszyła mój stan. Nie chciałam mieć z siostrą nic wspólnego. (…) urwałam kontakt. 

8. Obarczanie winą partnera

Czasem też mam wrażenie, że mąż robi za mało, że nie czyta o tym, że nie poszerza wiedzy, że mało się interesuje…

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Weronika Tylicka

dziennikarka, związana od początku z magazynem Chcemy Być Rodzicami