fbpx
Przejdź do treści

7 tydzień ciąży – sprawdź, czego się spodziewać

7. tydzień ciąży
fot. 123rf.com

7 tydzień ciąży to czas intensywnego wzrostu zarodka, który choć jest jeszcze niewielkich rozmiarów, powoduje szereg zmian w organizmie ciężarnej. Czego można spodziewać się w tym okresie?

7. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Choć lekarze głównie posługują się w tym kontekście tygodniami, to mimo wszystko warto wiedzieć, który to miesiąc ciąży. Tak więc 7. tydzień ciąży to drugi miesiąc i tym samym połowa pierwszego trymestru.

7. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 7. tygodniu ciąży pęcherzyk ciążowy osiąga wielkość ok. 20 mm, a zarodek od 7 do 12 mm. Na tym etapie najintensywniej rozwija się głowa i cały czas trwa rozwój wszystkich narządów wewnętrznych, a także narządów płciowych. U chłopców pojawiają się zawiązki członka i jader, z kolei u dziewczynek jajniki. Mimo iż narządy zaczęły się wykształcać, dopiero za kilka tygodni będzie można rozróżnić płeć. Choć nos nie jest jeszcze widoczny, to na jego miejscu pojawia się niewielka wypukłość. Zaczynają kształtować się górne i dolne kończyny, które pierwotnie mają postać płetwowatych wypustek. Pod koniec 7. tygodnia uwidaczniają się delikatne przewężenia, co oznacza, że zaczynają kształtować się rączki i stópki.

Serce, które pompuje krew i bije w  granicach 130-160 uderzeń na minutę, zaczyna podział, by ostatecznie uformować dwa przedsionki i dwie komory. Tak szybkie bicie serca jest naturalnym zjawiskiem, nie powinno być powodem do niepokoju.

7. tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

Sylwetka przyszłej mamy jeszcze nie zaczęła się zmieniać, jednak już pod koniec 7. tygodnia ciąży masa ciała być może zwiększy się o kilogram. Niestety, uciążliwe dolegliwości pierwszego trymestru – tj. zgaga, nudności, wymioty, bardziej wyczulone węch i smak – mogą przyczynić się nawet do spadku masy ciała. Z tygodnia na tydzień piersi stają się coraz większe, bardziej obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Na tym etapie ciąży kobiety często zmagają się ze zgagą, zmęczeniem, sennością, a nawet zawrotami głowy. Hormony płciowe powodują, że niekiedy pojawia się metaliczny posmak w ustach, w szczególności po posiłkach.

Jakie badania należy wykonać?

To idealny czas, by udać się do lekarza. Pierwszą wizytę najlepiej odbyć do 10. tygodnia ciąży. Lekarz nie tylko sprawdzi, czy zarodek rozwija się prawidłowo, ale także zleci wykonanie morfologii, badania ogólnego moczu i cytologii. Najprawdopodobniej zleci również wykonanie badania na różyczkę, toksoplazmozę i cytomegalię.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.