fbpx
Przejdź do treści

7 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o ciąży bliźniaczej – sprawdź!

Ciąża bliźniacza pod lupą! || Fot Volodymyr Melnyk/ 123RF

Ciąża bliźniacza, która w większości przypadków okazuje się ogromnym zaskoczeniem, jest podwójnym powodem do radości, ale także i obaw. Przyszłe mamy bardzo często nie wiedzą czego się spodziewać, co może je zaskoczyć i na co powinny zwrócić szczególną uwagę. Oto 7 rzeczy, które warto wiedzieć o ciąży mnogiej.

1. Większe prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej

Wraz z wiekiem zajście w ciążę staje się coraz trudniejsze. Jednak dr Abdulla Al-Khan z Hackensack University Medical Center w New Jersey twierdzi, że bardziej zaawansowany wiek zwiększa prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej. Wiąże się to m.in. z utratą regularności cyklów menstruacyjnych.

„Jeśli Twoje cykle są nieregularne i owulujesz, możesz owulować z dwóch pęcherzyków jednocześnie.” I proszę – ciąża bliźniacza na horyzoncie!

2. Zwiększona dawka kwasu foliowego

Kobiety w ciąży bliźniaczej powinny przyjmować większe ilości kwasu foliowego, by zmniejszyć ryzyko wad wrodzonych cewy nerwowej. „Zalecamy 1 miligram kwasu foliowego dziennie w przypadku ciąż bliźniaczych i 0,4 miligrama dla ciąż pojedynczych ” – mówi dr Manju Monga, której słowa cytuje webmd.

3. Częstszy monitoring ciąży

Kobieta w ciąży mnogiej, z uwagi na zwiększone ryzyko powikłań, zarówno położniczych (np. poród przedwczesny, cukrzyca), jak i typowych dla ciąż bliźniaczych (np. TTTS – twin-to-twin transfusion syndrome – patogeneza zespołu przetoczenia między płodami), wymaga częstszych wizyt i badań USG.

4. Częstsze poranne mdłości

Wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej jest jednym z czynników wywołujących poranne mdłości. W ciąży bliźniaczej poziom wspomnianego hormonu jest wyższy. W związku z tym kobiety w ciąży mnogiej, w pierwszym trymestrze ciąży, zmagają się z częstszymi nudnościami. Co więcej, to właśnie one częściej uskarżają się na ból pleców, trudności ze snem i zgagę w porównaniu do tych przyszłych mam, które pod sercem noszą jedno dziecko.  

5. Większy przyrost wagi

Kobiety w ciąży bliźniaczej więcej przybierają na wadze – dwa płody, dwa łożyska i większa ilość płynu owodniowego.

6. Większe ryzyko cukrzycy ciążowej i stanu przedrzucawkowego

Ciąża bliźniacza wiąże się z większym ryzykiem powikłań, a jednym z nich jest cukrzyca ciążowa. Choroba ta w wielu przypadkach nie powoduje żadnych objawów, chociaż może skutkować np. zwiększonym pragnieniem. Pojawić się może także nadmierne zmęczenie, częste oddawanie moczu czy infekcje pęcherza moczowego lub okolic intymnych. W celu jej rozpoznania należy w odpowiednim czasie oznaczyć stężenie glukozy we krwi – o cukrzycy ciążowej więcej dowiesz się tutaj: KLIK.

Drugą przypadłością, na którą w większym stopniu narażone są kobiety w ciąży mnogiej, jest stan przedrzucawkowy. Warto w związku z tym zwracać uwagę m.in. na podwyższone ciśnienie krwi.

7. Przedwczesny poród

Większość kobiet w ciąży bliźniaczej rodzi pomiędzy 36. a 37. tygodniem. Dzieci z ciąż pojedynczych pojawiają się na świecie najczęściej pomiędzy 38. a 40. tygodniem. Bliźniaki są bardziej narażone na poród przed terminem i związane z nim problemy z oddychaniem. Wzmożona – podwójna – uważność wskazana!

źródło: webmd

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.