Ciąża bliźniacza, która w większości przypadków okazuje się ogromnym zaskoczeniem, jest podwójnym powodem do radości, ale także i obaw. Przyszłe mamy bardzo często nie wiedzą czego się spodziewać, co może je zaskoczyć i na co powinny zwrócić szczególną uwagę. Oto 7 rzeczy, które warto wiedzieć o ciąży mnogiej.
1. Większe prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej
Wraz z wiekiem zajście w ciążę staje się coraz trudniejsze. Jednak dr Abdulla Al-Khan z Hackensack University Medical Center w New Jersey twierdzi, że bardziej zaawansowany wiek zwiększa prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej. Wiąże się to m.in. z utratą regularności cyklów menstruacyjnych.
„Jeśli Twoje cykle są nieregularne i owulujesz, możesz owulować z dwóch pęcherzyków jednocześnie.” I proszę – ciąża bliźniacza na horyzoncie!
2. Zwiększona dawka kwasu foliowego
Kobiety w ciąży bliźniaczej powinny przyjmować większe ilości kwasu foliowego, by zmniejszyć ryzyko wad wrodzonych cewy nerwowej. „Zalecamy 1 miligram kwasu foliowego dziennie w przypadku ciąż bliźniaczych i 0,4 miligrama dla ciąż pojedynczych ” – mówi dr Manju Monga, której słowa cytuje webmd.
3. Częstszy monitoring ciąży
Kobieta w ciąży mnogiej, z uwagi na zwiększone ryzyko powikłań, zarówno położniczych (np. poród przedwczesny, cukrzyca), jak i typowych dla ciąż bliźniaczych (np. TTTS – twin-to-twin transfusion syndrome – patogeneza zespołu przetoczenia między płodami), wymaga częstszych wizyt i badań USG.
4. Częstsze poranne mdłości
Wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej jest jednym z czynników wywołujących poranne mdłości. W ciąży bliźniaczej poziom wspomnianego hormonu jest wyższy. W związku z tym kobiety w ciąży mnogiej, w pierwszym trymestrze ciąży, zmagają się z częstszymi nudnościami. Co więcej, to właśnie one częściej uskarżają się na ból pleców, trudności ze snem i zgagę w porównaniu do tych przyszłych mam, które pod sercem noszą jedno dziecko.
5. Większy przyrost wagi
Kobiety w ciąży bliźniaczej więcej przybierają na wadze – dwa płody, dwa łożyska i większa ilość płynu owodniowego.
6. Większe ryzyko cukrzycy ciążowej i stanu przedrzucawkowego
Ciąża bliźniacza wiąże się z większym ryzykiem powikłań, a jednym z nich jest cukrzyca ciążowa. Choroba ta w wielu przypadkach nie powoduje żadnych objawów, chociaż może skutkować np. zwiększonym pragnieniem. Pojawić się może także nadmierne zmęczenie, częste oddawanie moczu czy infekcje pęcherza moczowego lub okolic intymnych. W celu jej rozpoznania należy w odpowiednim czasie oznaczyć stężenie glukozy we krwi – o cukrzycy ciążowej więcej dowiesz się tutaj: KLIK.
Drugą przypadłością, na którą w większym stopniu narażone są kobiety w ciąży mnogiej, jest stan przedrzucawkowy. Warto w związku z tym zwracać uwagę m.in. na podwyższone ciśnienie krwi.
7. Przedwczesny poród
Większość kobiet w ciąży bliźniaczej rodzi pomiędzy 36. a 37. tygodniem. Dzieci z ciąż pojedynczych pojawiają się na świecie najczęściej pomiędzy 38. a 40. tygodniem. Bliźniaki są bardziej narażone na poród przed terminem i związane z nim problemy z oddychaniem. Wzmożona – podwójna – uważność wskazana!
źródło: webmd
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!