fbpx
Przejdź do treści

7 rzeczy, które czują niepłodne kobiety, a których nie rozumieją matki

emocje niepłodnych kobiet
fot. Fotolia

Trudno wczuć się w sytuację drugiego człowieka. Każdy z nas jest inny, ale czasem wystarczy odrobina empatii.

Są zazdrosne

Bezdzietne kobiety nie nienawidzą matek za to, że te mają dzieci. Nie życzą bólu bezdzietności nawet najgorszym wrogom. Ale nie ma sensu zaprzeczać, że niepłodne kobiety zazdroszczą kobietom z dziećmi.

Na co dzień, na ulicy, na rodzinnych imprezach, podczas odwiedzin u znajomych widzą radość, jaką daje rodzicielstwo. I pragną tego samego. Są w stanie oddać wszystko, żeby spełnić największe marzenie. Nie nienawidzą, chcą tylko trochę szczęścia.

Potrzebują wsparcia

Niepłodność bardzo negatywnie wpływa na samoocenę. Budzi niepewność i  poczucie odmienności. Jeden mały komplement może naprawdę dużo zmienić.. Dzień Matki czy Dzień Dziecka są szczególnie trudnym okresem dla kobiet, które chcą, ale nie mogą zostać mamami. Właśnie wtedy warto pamiętać o nich i o ich wciąż niespełnionych marzeniach. Jeden prosty gest może rozjaśnić te ciężkie dni.

Nie zawsze chcą uczestniczyć w rodzinnych imprezach

Czasem taka nieobecność jest lepszym rozwiązaniem dla wszystkich. Kobiety starające się o dziecko boleśnie cierpią,  patrząc na roześmiane dzieci swoich bliskich. Unikają więc takich imprez, nie chcą ryzykować wybuchu płaczu i  psucia zabawy innym.

Macierzyństwo nie przekreśla przyjaźni

Czasem przyjaciółki niepłodnych kobiet wycofują się, gdy bezdzietność zaczyna doskwierać – jedna jest matką, a druga tylko bardzo chce nią zostać. Oczywiście, taka relacja wymaga więcej delikatności, ale nie jest niemożliwa.

Nie trzeba pomijać bezdzietnej przyjaciółki zapraszając gości na urodziny dziecka –  należy jednak pamiętać, że sama podejmie decyzję – przyjdzie lub podziękuję za zaproszenie. Najgorsze, co można zrobić to pominąć przyjaciółkę na liście gości. Już sama niepłodność alienuje, nie pozwólmy, aby ta samotność była jeszcze bardziej dotkliwa.

„Adoptuj” nie jest rozwiązaniem

Adopcja, jak za dotknięciem magicznej różdżki, nie wymaże bólu niepłodności. Pragnienie posiadania biologicznego dziecka nie zniknie dzięki adopcji.

Nie potrzebują złotych rad

Kobiety starające się o dziecko są chodzącymi encyklopediami wiedzy o niepłodności. Przeczytały, usłyszały i próbowały już wszystkiego. Rozumieją szczerą chęć pomocy, ale zapewne „złote rady” już dawno są sprawdzone. A często  „najlepszymi” doradcami są ludzie, którzy nie mają pojęcia o medycynie…

Nie wczują się w sytuacje matek

Nie ponarzekają na niegrzeczne dzieci, nie będą się skarżyć na nieprzespane noce, nie pokiwają ze zrozumieniem głową podczas rozmowy o porannych mdłościach. A swój najlepszy dzień bez dzieci bez zastanowienia oddałyby za najgorszy dzień za dzieckiem.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.