fbpx
Przejdź do treści

7 dobrych myśli, które pomagają przetrwać trudne chwile

Większość ludzi dobrze sobie radzi, gdy życie układa się po ich myśli. Jednak swoją prawdziwą moc odkrywamy, gdy przychodzi kryzys. Sposób w jaki myślimy o spotykanych przeszkodach może pomóc przetrwać najgorsze chwile. Oto kilka wskazówek.

Mam wszystko, co pozwoli przetrwać trudne czasy

Jeśli w życiu doszłaś tu gdzie jesteś teraz, to na pewno masz wiele umiejętności, które pozwolą Ci przejść przez wszystkie czekające Cię trudności. Przez ten czas zdobyłaś też wiedzę, przyjaciół i znajomych, które teraz możesz wykorzystać jako swoje wsparcie.

Jeśli myślisz sobie, że nie wytrzymasz kolejnego nieudanego zabiegu in vitro, to przypomnij sobie, co ci pomogło wytrzymać poprzednie. Może wsparcie partnera, rozumiejąca przyjaciółka, forum na którym wszystko opowiedziałaś? A może fakt, że nie mówiłaś nikomu i dzięki temu było Ci łatwiej? Musisz skupić się na tym, co działa w Twoim przypadku. Nieważne, że koleżance pomaga długi spacer, Ty możesz potrzebować innych metod i na pewno już je poznałaś.

Żyję w zgodzie ze swoimi przekonaniami

Być może przyjdzie czas, kiedy Twoje (Wasze) wybory nie spodobają się wszystkim. Nie muszą. Twoje życie nie jest po to, by zadowolić otoczenie. Bądźcie więc wystarczająco odważni, by żyć zgodnie ze swoimi wartościami. Jeśli więc uważacie, że chcecie adoptować dziecko zamiast podchodzić do in vitro, to pamiętajcie, to Wasz wybór i to będą Wasze dzieci. A może jest zupełnie inaczej – adopcja dziecka Was nie interesuje, ale chcecie skorzystać z adopcji zarodka. Nie bójcie się niepopularnych decyzji, przyjdzie czas, gdy otoczenie je zaakceptuje. A Wy, żyjąc w zgodzie ze sobą, będziecie szczęśliwsi.

Porażka to część drogi do szczęścia

W przypadku niepłodności nie liczy się częściowe wyzdrowienie. Leczenie jest zerojedynkowe. Albo jesteś w ciąży i rodzisz zdrowe dziecko, albo się nie udało. Dlatego przechodząc przez trudy leczenia niepłodności warto wiedzieć, że nieudane leczenie jest częścią leczenia właśnie. Jeśli nie było porażek to zapewne nie odczułaś skutków niepłodności.

Robię wszystko, co w mojej mocy

Wbrew temu, co mówią poradniki nie wszystko zależy od Ciebie. W przypadku zdrowia wiele zależy od natury, biologii i lekarzy. Trzeba stosować się zaleceń, dobrze odżywiać, odstawić używki ale trzeba też pogodzić się z tym, że Twoje wysiłki mogą nie mieć wpływu na ostateczny efekt leczenia. Sprawdź więc tylko, czy w danym czasie zrobiłaś tyle, ile mogłaś by mieć dziecko. Niepłodność jest niesprawiedliwa, nie nagradza tych, którzy starają się bardziej. Staraj się tyle, ile możesz. Obwinianie się nic nie pomoże.

Niepłodność jest niesprawiedliwa, nie nagradza tych, którzy starają się bardziej

Jestem silniejsza niż mi się wydaje

Jeśli starasz się o dziecko dłużej niż zakładałaś, zapewne masz za sobą decyzje, leczenie czy zabiegi, o których kiedyś nawet nie wiedziałaś. Przetrwałaś i chcesz próbować dalej? Nic dziwnego. Trudne sytuacje często ujawniają wewnętrzną siłę, o której nie zawsze wiemy, że istnieje. Jeśli już wiesz, że ją masz – wykorzystuj ją. Nie tylko w leczeniu, ale i w pracy.

Radzę sobie w sytuacjach niekomfortowych

Choroby, również niepłodność, zmuszają nas do zachowań w których czujemy się bardzo niekomfortowo. Musimy opowiedzieć obcym ludziom o swoim życiu, najintymniejszych sprawach, problemach czy pokazać się w pozycjach w których naprawdę nie chcemy być oglądane (a czasem widok jeszcze odbija się w lampach lub suficie). Normalne więc, że czujemy w takich momentach wstyd, strach czy rozczarowanie. Mimo takich emocji dalej się leczysz i radzisz sobie, by osiągnąć wymarzony cel – i to jest Twoją mocną stroną. Pewnie możesz tę umiejętność wykorzystać także w innych dziedzinach życia. O co jeszcze umiesz tak zawalczyć?

Mimo upadków, umiem się podnieść

Spójrz w swoją przeszłość, z jak wieloma trudnościami sobie poradziłaś. Przypomnij sobie sceny z dzieciństwa, dorastania i ostatnich lat, jeśli zrobisz podsumowanie to okaże się, jak dobrze sobie radzisz z problemami. To da Ci siłę na kolejne wyzwania, których życie nam nie oszczędza.

Pisząc inspirowałam się podejściem Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz książką Amy Morin „13 Things Mentally Strong People Don’t Do”

Jolanta Drzewakowska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.