fbpx
Przejdź do treści

6 wskazówek, jak wytropić PCOS

Kobieta podczas wizyty u lekarza /Ilustracja do tekstu: Hormon FSH

Do najbardziej charakterystycznych objawów PCOS należą zaburzenia miesiączkowania, niepłodność oraz nadmierne owłosienie. Stwierdzenie któregoś z nich, powinno nas zaniepokoić…

1. Zaburzenia miesiączkowania

Skąpe krwawienia miesiączkowe lub ich brak to pierwszy wyraźny sygnał PCOS. Zaburzenia cyklu miesiączkowego często są tylko początkiem problemów. Mogą być przyczyną wielu innych chorób związanych z nadmiernym oddziaływaniem hormonów na błonę śluzową macicy, powodując w efekcie jej przerost.

W większości cykle w zespole policystycznych jajników to tzw. cykle bezowulacyjne, w których nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia. Powodem są właśnie zaburzenia hormonalne – wzrasta pęcherzyk Graffa, w którym znajduje się komórka jajowa, ale nie dochodzi do jej uwolnienia. Androgeny zabijają pęcherzyk i tworzy cystka. Sytuacja powtarza się w kolejny cyklu, kolejnym i kolejnym… Powstaje coraz więcej torbieli w jajniku, który w efekcie się powiększa.

2. Niepłodność

W przypadku PCOS winą za niepłodność obarczyć trzeba wspomniane wcześniej cykle bezowulacyjne. Brak owulacji równa się brak ciąży.

3. Nadmierne owłosienie

Inaczej mówiąc hirsutyzm. Za nadmierne owłosienie odpowiada namiar androgenów w damskim organizmie. Włosy pojawiają się wszędzie: na klatce piersiowej, twarzy, ramionach, brzuchu… Obok nadmiaru włosów często pojawia się łysienie.

4. Trądzik

Już nie jesteś nastolatką, a nadal masz pryszcze? PCOS często wiąże się również z różnego rodzaju zmianami skórnymi. Trądzik, łojotok, ciemne plamy na skórze. W szczególności występują na karku, ale mogą pojawić się również w innych częściach ciała.

5. Nadmierna skłonność do tycia

Podczas diagnozowania zespołu policystycznych jajników lekarze często biorą pod uwagę otyłość. Specjaliści biją na alarm – nadwaga w znacznym stopniu utrudnia prawidłową owulację, co dodatkowo nasila objawy PCOS. Do tego otyłość często wiąże się również z innymi chorobami, jak np. cukrzyca czy nadciśnienie.

6. Oporność na insulinę

U dziewczyn z PCOS podczas badań często wykrywa się większe stężenie insuliny niż ich organizm jest w stanie wykorzystać. To właśnie insulina stymuluje jajniki do wytwarzania androgenów.

PCOS może objawiać się wyżej opisany sposób, ale nie musi. Jeśli zauważyłaś u siebie, któreś z nich skontaktuj się z lekarzem.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.