fbpx
Przejdź do treści

6 tydzień ciąży. Co dzieje się z dzieckiem i mamą?

szósty tydzień ciąży
W szóstym tygodniu ciąży można już usłyszeć bicie serca podczas badania USG. – fot. 123RF

Szósty tydzień ciąży to okres intensywnego rozwoju kluczowych organów zarodka. W tym czasie możesz już usłyszeć bicie serca twojego dziecka podczas badania USG! Dla wielu kobiet jest to również moment, w którym zaczynają odczuwać ciążową burzę hormonalną.

Gratulacje! Jesteś obecnie w drugim miesiącu i pierwszym trymestrze ciąży. Sześć tygodni po zapłodnieniu długość embrionu wynosi około 5 mm. To mniej więcej tyle, ile mierzy ziarenko ryżu. Choć zarodek nie wygląda jeszcze jak dziecko, rozwój tej maleńkiej istoty jest bardzo dynamiczny.

  • Serce, które wciąż się rozwija, podejmuje już pracę. Teraz narząd ten ma cztery prymitywne komory .
  • Następuje zamykanie cewki nerwowej. Rozwinie się z niej mózg oraz rdzeń kręgowy.
  • Na tym etapie zarodek posiada strukturę, która za jakiś czas przekształci się w oczy.
  • Trwa proces kształtowania się układów: pokarmowego, rozrodczego i moczowego.
  • Rozpoczyna się proces kształtowania nosa, uszu, szczęki.
  • Pojawiają się zawiązki rąk i nóg.

Szósty tydzień ciąży. Jak możesz się czuć?

W szóstym tygodniu ciąży możesz czuć się senna i ociężała. To wina hormonów. W twoim organizmie trwa istna rewolucja! Objawy burzy hormonalnej mogą być różne i każda kobieta odczuwa je inaczej.

Zmęczenie jest normalnym zjawiskiem we wczesnym etapie ciąży. Brak energii spowodowany jest podwyższonym poziomem progesteronu. Pamiętaj też, że twój organizm podejmuje obecnie duży wysiłek, aby zapewnić kiełkującemu życiu odpowiednie warunki do rozwoju.

Do innych przyczyn zmęczenia w ciąży możemy zaliczyć brak snu, złe odżywianie, nadmierny stres czy niedokrwistość.

Poranne nudności i wymioty to problem ok. 80 proc. kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Niestety wielu paniom poranne nudności towarzyszą przez cały dzień i mogą być naprawdę uciążliwe. Przyczyną jest prawdopodobnie zwiększony poziom hormonu hCG w organizmie.

Częste oddawanie moczu to kolejny problem ciężarnych. Ilość krwi pompowanej przez serce w czasie ciąży wzrasta od 30% do 50%. W miarę wzrostu ilości krwi i płynów przepływających przez organizm, nerki zaczynają pracować wydajniej, co zmusza kobiety do częstszych odwiedzin w toalecie.

Zmiany w pracy nerek zaczynają się już we wczesnym etapie ciąży, a za szczyt uważa się czas pomiędzy 16-28 tygodniem ciąży. Ponadto należy zauważyć, że pęcherz znajduje w bezpośrednim sąsiedztwie macicy. Powiększająca się macica powoduje jego ucisk, co wzmaga potrzebę oddawania moczu.

Szósty tydzień ciąży. O czym pamiętać?

  • Nadal przyjmuj ciążowe witaminy z kwasem foliowym.
  • Zafunduj sobie dodatkowy odpoczynek.
  • Zadbaj o nawodnienie organizmu, pij 10-12 szklanek wody dziennie.
  • Pomyśl o stworzeniu pamiątkowego albumu ze zdjęciami USG i opisami badań.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.