fbpx
Przejdź do treści

500 złotych na dziecko coraz bliżej

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się m.in. projektem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który zakłada świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko. Mniej zamożne rodziny taką pomoc otrzymają również na pierwsze dziecko.

W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zaakceptował program „Rodzina 500+”. – Rozstrzygnęliśmy wszystkie uwagi zgłoszone do projektu. Środki finansowe na realizację tego programu są zabezpieczone – powiedział szef Komitetu Stałego, Henryk Kowalczyk. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapewniała, że najistotniejsze części regulacji pozostały niezmienione. Program „Rodzina 500+” zakłada wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. Natomiast rodziny, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) – otrzymają pomoc również na pierwsze dziecko. Ministerstwo planuje wypłacanie świadczeń od kwietnia bieżącego roku.

Pieniądze ma wypłacać urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej albo centra do realizacji świadczeń socjalnych. Uprawnionych do niego ma być 2 700 tysięcy polskich rodzin. Wniosek o zapomogę trzeba będzie złożyć w miejscu zamieszkania. W sobotę zakończyło się 10. posiedzenie Sejmu, na którym posłowie ustalili budżet na nadchodzący rok. „W ustawie zapewniono np. środki na: finansowanie programu „Rodzina 500+” jako priorytetu rządu” – czytamy na oficjalnej stronie Sejmu – „szacowane dochody wyniosą 313,79 mld zł, a wydatki nie będą wyższe niż 368,53 mld zł. Oznacza to, że deficyt budżetowy nie przekroczy 54,74 mld zł.”

Magda Dubrawska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.