fbpx
Przejdź do treści

5 tydzień ciąży – co warto wiedzieć?

5 tydzień
fot. 123rf.com

Często to właśnie w 5 tygodniu ciąży kobiety dowiadują się, że spodziewają się dziecka. Niedowierzanie miesza się z ogromną radością. Udało się! Jak wygląda dziecko w 5 tygodniu ciąży? Jakie zmiany na tym etapie zachodzą w organizmie kobiety?

5 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 5 tygodniu, podczas badania USG, można zaobserwować jedynie pęcherzyk ciążowy. A gdy 5 tydzień ciąży będzie chylił się ku końcowi, w jego środku, pojawi się pęcherzyk żółtkowy i 2-3 milimetrowy embrion. W tym czasie można dostrzec już także kulisty zawiązek głowy. Na tym etapie tworzy się struna grzbietowa, a dookoła niej rozwinie się kręgosłup. Powstają zawiązki układu nerwowego i mózgu.

Co ważne, w tym czasie tworzy się też łożysko – jego pełen rozwój zakończy się w drugim trymestrze. Jest to bardzo ważny narząd, dzięki któremu płód może otrzymywać składniki odżywcze oraz tlen.

A jakiej wielkości jest płód? Mniej więcej nasiona pomarańczy!

5 tydzień ciąży – który to miesiąc?

5 tydzień ciąży to drugi miesiąc i piąty tydzień pierwszego trymestru. Choć zdarza się, że część kobiet nie zdaje sobie jeszcze spraw z ciąży, to właśnie rozpoczął się długi i wyjątkowy okres w ich życiu. A zakończy już za niecałe 8 miesięcy!

Ciąża 5 tydzień – jakie zmiany zachodzą w organizmie ciężarnej?

W 5 tygodniu ciąży wiele kobiet być może oczekuje jeszcze na miesiączkę, która od paru dni się spóźnia. Zarodek zagnieździł się w macicy, co sprawia, że błona śluzowa nie złuszcza się, a tym samym comiesięczne krwawienie się nie pojawia. Spóźniający się okres sygnalizuje konieczność wykonania testu ciążowego.

Na tym etapie mogą pojawić się już pierwsze objawy ciąży – ból piersi, wahania nastrojów, osłabienie i zmęczenie. Niektórym kobietom zaczyna dokuczać metaliczny posmak w ustach, a także częstsza konieczność oddawania moczu. Oprócz powyższych objawów mogą pojawić się bardzo delikatne poranne mdłości, awersja do silnych zapachów lub zachcianki na słodkie czy słone dania. Jednak chyba większość kobiet na tak wczesnym etapie ciąży nie obserwuje u siebie żadnych zmian, co jest całkowicie normalne i nie powinno być powodem do niepokoju.

W 5 tygodniu ciążowe krągłości nie są jeszcze widoczne, a większe zmiany zaczną być zauważalne dopiero za kilka tygodni. Wcześniej jednak sprawdź, co czeka Cię za chwilę: 6 tydzień ciąży. Co dzieje się z dzieckiem i mamą?.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.