fbpx
Przejdź do treści

5 sekretów plemników

Obecnie WHO określiło, że najniższa prawidłowa liczba plemników w 1 ml ejakulatu to 15 mln. – fot. fotolia

1. Inny niż pozostałe komórki

Główną cechą odróżniającą plemnik od pozostałych komórek ciała jest to, że zawiera on tylko jedną kopię materiału genetycznego, czyli jest halpoidalny. Drugą zarodek dostanie od kolejnej komórki rozrodczej, czyli oocytu.

2. Zdolność do zapłodnienia tylko poza organizmem mężczyzny

Plemnik bezpośrednio po ejakulacji jest niezdolny do zapłodnienia komórki jajowej. Dopiero po przekroczeniu barier pod postacią wydzieliny pochwowej, śluzu szyjkowego oraz pokonaniu długiej drogi przez macicę i jajowód tracą węglowodanową otoczkę pochodzącą z wydzieliny najądrza i nasieniowodów. W trakcie zapłodnienia pozaustrojowego plemniki oczyszcza się za pomocą wirowania i płukania, zastępując tym samym drogi rodne kobiety.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Karina Sasin

Naukowczyni, aktywistka na rzecz praw reprodukcyjnych. Redaktor Naukowa "Chcemy Być Rodzicami". Wielokrotna stypendystka m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rządu USA (NIH) i Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci. Organizatorka konferencji International Meeting on MRKH Syndrome. Po godzinach miłośniczka cukiernictwa i dalekich podróży ;-)