fbpx
Przejdź do treści

5 POLSKICH filmów i seriali poruszających temat niepłodności

Temat niepłodności, czy trudnych starań o dziecko, jest bardzo rzadko poruszany zarówno w kinie, jak i w produkcjach telewizyjnych.

Postanowiłam zapytać kobiety, czy wątek niepłodności jest przez nie w ogóle zauważany w tym kontekście. Za każdym razem, kiedy zadawałam to pytanie, pierwsze z czym się spotykałam to zdziwienie i konstatacja, że rzeczywiście trudno jest na zawołanie przywołać tego typu tytuły.

Kasia (26 lat): „Nie przypominam sobie takiego wątku. Na razie słabo u mnie z instynktem macierzyńskim i chyba nie skupiam się na tego rodzaju wątkach w serialach, o ile w ogóle takie występują. Kiedy jednak o tym myślę, to wydaje mi się, że w serialach temat niepłodności jest marginalizowany. Częściej o takim problemie dowiaduję się od znajomych z pracy.”

Asia (26 lat): „Nie kojarzę takich wątków, ale z pewnością temat przewijał się w oglądanych przeze mnie filmach i serialach, choć nigdy nie był głównym wątkiem. Częściej tematem jest poronienie, niechciana ciąża, czy adopcja.”

Monika (26 lat): „Jeśli chodzi o polskie seriale lub filmy to nie kojarzę takiego, który podejmowałby w głównym wątku temat niepłodności. Żaden tytuł nie przychodzi mi do głowy.

Oto 5 przykładów z polskiej sceny, które w różny sposób – nieraz bardzo odmienny – przedstawiają kłopoty z zajściem w ciążę

1. „Bez Tajemnic”

W pierwszym sezonie serialu HBO, mówiącego o psychoterapii, pojawia się para – Jacek i Anita. Są w trudnym momencie związku. Do terapeuty trafili właśnie w okresie, w którym nie udawało im się zajść w ciążę. Kiedy zakończyli różne procedury medyczne i pogodzili się z posiadaniem tylko jednego syna, okazało się, że Anita spodziewa się dziecka. Nie będziemy zdradzać, co działo się dalej.

Ciekawe jest z tej perspektywy spojrzenie na to, jaki wpływ na związek rzeczywiście ma temat potomstwa. W historii Jacka i Anity, zarówno pierwsze dziecko, jak i kolejna ciąża, były momentami przełomowymi i aktywowały w nich wiele lęków, niedopowiedzeń, trudności. Problemy z płodnością są tu zapewne wątkiem pobocznym, ale wartym odniesienia.

2. „Trzy rozmowy o życiu”

Jest to tegoroczny film dokumentalny, który mówi nie tylko o niepłodności, ale też o niezwykle ważnej relacji matka-córka. Pierwsza to wierząca i praktykująca katoliczka, lekarka. Druga jest agnostyczką, której dzieci pojawiły się na świecie dzięki in vitro. Jest to próba zrozumienia obu kobiet, ich perspektywy, przekonań i emocji, o czym więcej pisaliśmy w naszym portalu [TUTAJ].

Film pozwala zauważyć, jak decyzja o skorzystaniu z metody in vitro, może wpłynąć na całe otoczenie rodziny. Jest to niewątpliwie problem społeczny, którego skutki mimo wszystko odczuwają jednostki. Wpływa to na ich przeżycia wewnętrzne, ale i relacje.

3. „Usta Usta”

Serial, który doczekał się trzech sezonów, również poruszył problem niepłodności. Adam i Julia dłuższy czas starali się bezskutecznie o dziecko. Pojawił się w tym kontekście także temat aborcji, której Julia miała poddać się będąc we wcześniejszym związku. W pewnym momencie para postanawia adoptować dziewczynkę. Są już w trakcie całego procesu, ale nie jest on sfinalizowany. Julia bowiem okazuje się być w ciąży.

Warto tutaj zwrócić uwagę zarówno na emocje towarzyszące przedłużającym się staraniom o dziecko, jak i adopcji. Być może nie jest to do końca realistyczna wizja – w końcu film ma swoje prawa, ale niewątpliwie przytacza wiele wątków, które rzadko możemy obserwować na szklanym ekranie.

4. „Majka”

Serial sprzed kilku ładnych lat wciąż wzbudza w tym kontekście duże kontrowersje. Jedna z bohaterek nie może zajść w ciążę. Poszukiwana jest więc matka zastępcza. Do kliniki zgłasza się zaś tytułowa Majka, które chce wykonać cytologię. Przez pomyłkę poddana jest inseminacji.

Tego typu negatywne światło, jakie rzucone zostało na kliniki i wykonywane tam procedury medyczne, mogło mocno wpłynąć na wizję zarówno leczenia niepłodności, jak i wykonywania podstawowych badań. W tejże sprawie pojawiały się nawet oficjalne listy organizacji związanych właśnie z dbaniem o płodność.

5. „Lejdis”

Komedia, która podbiła kina i od wielu lat rządzi w telewizyjnych ramówka. Jedna z bohaterek usilnie stara się zajść w ciążę. Podporządkowuje pod to dużą część swojego życia, a także życia męża, który pracuje w zagranicznych instytucjach unijnych. Jak to wygląda? Seks jest pod jej nieustanną kontrolą. Potrafi nawet wsiąść w samolot do Brukseli, by w odpowiednim momencie kochać się z mężem. Gośce nie udaje się zajść w ciążę, ma za to problemy nowotworowe – częste wizyty u ginekologa, które pierwotnie miały na celu monitorowanie płodności, okazują się być odpowiednio wcześnie podaną deską ratunku.

Pomimo, że jest to komedia, znakomicie oddaje gorycz wielu sytuacji. Coś, co tutaj zwraca moją uwagę, to powód, dla którego Gośka chce to dziecko mieć. Wydaje się nie być szczęśliwa w swoim związku (mąż okazuje się być homoseksualistą), nie widać u niej też satysfakcji płynącej z innych działek życia, oprócz przyjaźni. Czy zatem maluch nie miałby być w tym wypadku sposobem na unikanie braków, problemów, smutków?

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".