fbpx
Przejdź do treści

5 mitów niepłodności

mity na temat niepłodności
Wokół niepłodności narosło wiele mitów / fot. Fotolia

Poskramiamy mity!

Jeśli wyluzujesz się, to zajdziesz w ciążę

MIT! Gdyby to było takie proste… W większości przypadków za niepłodność odpowiadają problemy medyczne, a nie tylko te związane ze stresem. Ponad 90 proc. wszystkich przypadków niepłodności spowodowanych jest problemami natury fizycznej.

W przypadku kobiet najczęściej mówi się o nieobecnych lub nieregularnych owulacjach, niedrożnych jajowodach, nieprawidłowościach macicy i endometriozie. Za męski czynnik niepłodności zazwyczaj odpowiadają problemy z produkcją plemników – zbyt mała ilość lub mała ruchliwość. W tych przypadkach nie pomoże żaden relaks.

Zbyt późno zdecydowałaś się na macierzyństwo

MIT! Owszem, płodność zmniejsza się z wiekiem, ale nie oznacza to wcale, że młodość gwarantuje płodność. Wiele mężczyzn i kobiet boryka się z problemem niepłodności w wieku dwudziestu kilku lat, a z drugiej strony nie mniej kobiet zachodzi w ciążę po 40-stce.

Jednak, jeśli wiesz, że chcesz mieć dzieci, to nie odkładaj macierzyństwa na później. Czas, choć nie jest wyrocznią, nie jest też żadnym sprzymierzeńcem.

Niepłodność jest winą kobiety

MIT! Niepłodność nie jest niczyją winą! Jest chorobą i z takim samym prawdopodobieństwem może być wynikiem damskiego czynnika, jak i męskiego.

Niepłodność jest wynikiem złego stylu życia (jesteś za gruba)

MIT! Istnieje kilka czynników, które trwale mogą wpływać na płodność. W pojęciu „styl życia” mieści się część z nich. On może, ale nie musi odbić się na Twojej płodności. Może to być np. palenie papierosów, jednak wiele osób, które rzuciło niezdrowy nałóg po kilku miesiącach nadal nie mogło zajść w ciążę.

Otyłość lub niedowaga również związane są ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się niepłodności. Jednak nagła strata lub przybranie na wadze może mieć przeciwny skutek do zamierzonego. Fast foody, przetworzona i tłusta żywność bywają przyczyną chorób serca czy nawet raka. Zmiana żywienia nie tyko obniży ryzyko wystąpienia tych chorób, ale może także usprawnić gospodarkę hormonalną.

Starania o dziecko są najlepszym powodem, żeby zmienić styl życia – rzucić palenie, ograniczyć spożycie alkoholu i kofeiny, zacząć uprawiać sport. Wszystko to pozytywnie wpłynie nie tylko na Twoją płodność, ale też na samopoczucie i ogólne zdrowie.

Niepłodność nie jest chorobą!

MIT! WHO jednoznacznie określa niepłodność jako chorobę. Według polskiego podręcznika „Położnictwo i ginekologia” niepłodność to stan, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Weronika Tylicka

dziennikarka, związana od początku z magazynem Chcemy Być Rodzicami