fbpx
Przejdź do treści

5 MITÓW na temat owulacji – jesteś zaskoczona?

owulacja mity
Owulacja - mity, które warto obalić! – Fot: ryanking999 / 123RF Zdjęcie Seryjne

Owulacja – zwłaszcza w czasie starań o dziecko – to jeden z ważniejszych momentów cyklu menstruacyjnego. Dochodzi do niej zwykle na 14 dni przed miesiączką i to właśnie wtedy jest najlepszy czas na zapłodnienie. Co warto wiedzieć o tym momencie, na co zwrócić uwagę, a o jakich mitach zapomnieć?

MIT  1 – Jajniki wytwarzają komórki jajowe naprzemiennie

Nie jest to regułą. Owszem, owulacja może przebiegać naprzemiennie – raz komórka jajowa będzie uwalniana z jednego jajnika, raz z drugiego – ale wcale nie musi. W wielu przypadkach kobiety mają częstszą owulację po jednej stronie niż po drugiej.

MIT 2 – Uprawiając seks w czasie okresu nie zajdę w ciążę

Jest to jak najbardziej możliwe, bowiem podstawowym czynnikiem wpływającym na ewentualne zajście w ciąże jest nie tyle miesiączka, co opisywana tu właśnie owulacja. Jeśli masz krótkie cykle i owulacja przypada np. na 7. czy 8. ich dzień, może zdarzyć się tak, że seks w czasie miesiączki będzie skutkował ciążą. Pamiętaj, plemniki mogą przeżyć w pochwie kilka dni (niektóre dane wskazują, że nawet do 6-ciu).

MIT 3 – Jeśli owulujesz, nie będziesz mieć problemów z zajściem w ciążę

Jak najbardziej, prawidłowa owulacja jest jednym z kluczowych czynników wpływających na możliwość zajścia w ciążę, lecz nie jedynym. Warto zwrócić uwagę chociażby na fakt, że jeśli jajowody nie będą drożne, sama owulacja nic nie wskóra. Podobnie w przypadku, gdy nasienie partnera będzie miało zbyt słabe parametry (z problemem azoospermii włącznie, czyli całkowitym brakiem plemników w nasieniu).

MIT 4 – 40-stka to nowa 20-stka!

Niestety, na kwestie płodności nie ma to przełożenia. Niezależnie od tego, jak wyglądasz zewnętrznie, jak się czujesz i jak świetne masz wyniki badań ogólnych, Twoje szanse na zajście w ciążę w wieku 40 lat są znacznie mniejsze niż wcześniej. Ma to związek m.in. z rezerwą jajnikową, która wraz z upływem lat sukcesywnie spada.

*Rezerwa jajnikowa to pula pierwotnych pęcherzyków jajnikowych, które zawierają w sobie niedojrzałe komórki jajowe. Im jest niższa, tym szanse na ciążę mniejsze.

MIT 5 – Owulacja jest wtedy, kiedy ją czujesz!

Niektóre kobiety faktycznie odczuwają objawy świadczące o tym, że w ich organizmie ma miejsce owulacja. Należy do nich m.in. ból podbrzusza, pojawiający się szczególnie po jednej stronie, co ma świadczyć o wzmożonej pracy konkretnego jajnika.

Może być to jednak mylące: „Niestety moje doświadczenie w porównywaniu wyników badań USG z objawami zgłaszanymi przez pacjentki wskazują, że owszem – występuje ból brzucha po jednej ze stron, jednak na ogół wcześniej niż w momencie owulacji. Gdy zaś występuje owulacja, pacjentka potrafi w ogóle nie czuć dolegliwości bólowych” – wyjaśniał w rozmowie z nami dr n. med. Piotr Marianowski, specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej oraz rozrodczości >>TUTAJ<<

Inspiracja: verywellfamily.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".