fbpx
Przejdź do treści

5 emocjonalnych aspektów niepłodności

Jednym z największych trudów niepłodności są emocjonalne wzloty i upadki. Niepewność, stres, dylematy moralne, postawienie sobie granicy starań odciskają głębokie piętno. Niezwykle ważne jest, aby nauczyć się dbać o siebie. Upewnij się, że masz wsparcie, naucz się radzić sobie z własnymi emocjami i uwierz w siebie.

1. Strata

Co ma ze sobą wspólnego para, która po raz czwarty straciła dziecko w wyniku poronienia i para, która dopiero usłyszała diagnozę „niepłodność”? Ich ból i rozpacz nie są jednakowe. Jednak poczucie straty, rozczarowanie, wybuchy emocji, poczucie braku kontroli są wspólne dla obu tych par. Emocjonalnego cierpienia nie da się wartościować, nie ma wspólnej skali wartości dla emocji. Poczucie straty, niespełnionych nadziei i zawiedzionych oczekiwań dotyka zarówno pary, która utraciła ciążę, jak i osób, które kolejny miesiąc bezskutecznie starają się o dziecko.

2. Objawy

Nawet, jeśli sama do końca nie zdajesz sobie z tego sprawy, to Twój umysł i ciało bardzo szybko reagują na smutek i cierpienie. Walce z niepłodnością często towarzyszą następujące objawy: – brak energii (szczególnie, gdy pojawia się miesiączka, w dniach wizyt lekarskich lub znajoma zajdzie w ciążę) – bóle głowy – drażliwość – bezsenność – ekstremalny smutek – trudności z koncentracją

3. Poczucie winy

Po kilku miesiącach nieudanych prób zajścia w ciążę albo po poronieniu uczucie szoku przeradza się w poczucie winy. Zaczynasz sobie zadawać pytania „co robię źle?”, „co jest ze mną nie tak?”… To nie Twoja wina, tutaj nie ma winnych. Są tylko zawiedzeni. Masz prawo do cierpienia, ale nie możesz czuć się winna.

4. Gniew

Złość zwykle wynika z poczucia bezradności, a ta jest konsekwencją braku kontroli nad własnym życiem, ciałem i przyszłością. Zapewne to dla Ciebie zupełnie nowe doświadczenie – wcześniej, gdy ciężko pracowałaś na coś, to zazwyczaj udawało Ci się osiągnąć cel. Bezradność łączy się z przekonaniem „mam pecha” i poczuciem niesprawiedliwości. Być może wydaje Ci się, że już nic dobrego nie wydarzy się w Twoim życiu. Gniew wpływa na Twoje codzienne myśli, odbieranie zwykłych zdarzeń i perspektywę spojrzenia. Postaraj się nazwać swoje emocje, zlokalizować je. Dzięki temu łatwiej będzie Ci z nimi walczyć. Złość jest normalną reakcją na niepłodność.

5. Wstyd

Wstyd związany jest z obniżoną samooceną i zachwianą wiarą w siebie. Czujesz się jakbyś była niepełna… Nieudane starania i przewlekłe leczenie stopniowo rozprzestrzeniają się jak cień zajmując naszą psychikę. W pewnej chwili dochodzimy do przekonania, że absolutnie nic w życiu nam nie wychodzi. Jedyne, co może pomóc to akceptacja wszystkich swoich słabości i pogodzenie się z niepowodzeniami. Kiedy osiągniesz ten cel uczucie wstydu minie samo. Od Ciebie zależy czy przekształci się w dumę z własnej siły i wytrzymałości, akceptację swoich granicach, a przede wszystkim empatię z innymi, którzy zmagają się z niepłodnością. Proces pogodzenia się z niepłodnością jest długi i stopniowy, ale możliwy.     Nie skupiaj się na swoim smutku, nie trać kontroli nad swoim samopoczuciem. Może warto skontaktować się z psychologiem? Przemyśl to… Szczera rozmowa na temat swojej złości ze specjalistą, przyjacielem lub terapeutą pomoże Ci przetwarzać i poradzić sobie z emocjami.

E-wersja magazynu Chcemy Być Rodzicami do kupienia tutaj!

Weronika Tylicka

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.