fbpx
Przejdź do treści

5 ciekawych faktów o endometriozie

Mloda kobieta trzyma się za brzuch

Enodometrioza to choroba cierpienia. Po pierwsze to wielki, przykuwający do łóżka ból, pod drugie to często niepłodność. Dziewczyny chorujące na edometriozę znają setki sposobów na walkę z nią. Przygotowaliśmy dla Was kilka nieoczywistych faktów, o których nie piszą poradniki.

1. Podkolanówki

Po zabiegu laparoskopii lekarze zalecają noszenie podkolanówek przeciwzakrzepowych. Część dziewczyn wybiera po prostu bardzo ciasne pończochy. Zaleca się je pacjentkom, które mają żylaki lub choroby krwi. W niektórych szpitalach dostają je wszystkie pacjentki w innych tylko niektóre.

2. Miesiączki po laproskopii

Endometrioza nie zawsze wpływa na regularność cykli, natomiast sam zabieg laparoskopii może je rozregulować. Czasem dopiero kilka miesięcy po operacji okres powraca do naturalnego rytmu. Wielu dziewczynom, które przeszły przez laparoskopie cykl owulacyjny normuje się i miesiączka przychodzi, jak „z zegarkiem w ręku”.

3. Bóle stawów

Przykra, ale prawdziwa ciekawostka. Często kobiety chore na ednometriozę skarżą się bóle stawach. Najczęściej dotyczą one nadgarstków, rąk, kolan i barków. To częste objawy towarzyszące endometriozie.

4. Zwolnienie z pracy

Po zabiegu laparoskopii bardzo ważna jest regeneracja organizmu. Nie należy się przemęczać. Zwykle lekarze dają od jednego do nawet trzech miesięcy zwolnienia z pracy. Niesłuchanie zaleceń lekarza może doprowadzić do przepukliny lub zrostów. Uważajcie na siebie!

5. Wygrać walkę nie oznacza wygrać wojnę

Znów przykra wiadomość. Pokonanie enodmetriozy raz – laparoskopia lub ciąża – nie oznacza wygranej. Niestety ta choroba często wraca. Nie poddawaj się!20

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.