fbpx
Przejdź do treści

5 ciekawostek o karmieniu piersią – czy znasz je wszystkie?

5 ciekawostek o karmieniu piersią
Fot. Canva

Planujesz karmić swoje dziecko piersią? Bardzo dobrze! Jednak najpierw uzbrój się w arsenał faktów na ten temat. To, co jest naturalnym i pięknym doświadczeniem, bywa również trudną i wyczerpującą podróżą. Zbieraj siły!

Gotowa na garść ciekawostek? TEGO na pewno nie wiesz: *

1. Matki karmiące piersią śpią dłużej

Szacuje się, że matki karmiące piersią mają dodatkowe 45 minut snu w nocy. Tak wynika z badań w Journal of Perinatal and Neonatal Nursing. Inne badanie opublikowane w czasopiśmie Clinical Lactation wykazało, że matki karmiące piersią spały w nocy średnio 6,61 godzin, zaś matki matek karmiące mlekiem modyfikowanym jedynie 6,3 godzin.

2. Pracujące mamy, które karmią piersią, rzadziej biorą zwolnienie na dziecko

Korzyści zdrowotne płynące z mleka matki są niewątpliwe. Dzieci karmione piersią chorują rzadziej, przez co matki karmiące rzadziej zwalniają się z pracy w celu opieki nad chorym brzdącem – tak wynika z danych zebranych przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych.

3. Mleko z piersi może być nie tylko białe

Od jasnoniebieskiego do neonowego różu, a nawet czarnego – Twoje mleko może przybierać różne kolory i nadal być doskonałe w smaku dla Twojego dziecka. Dużo tu zależy od Twojej diety. Jesz dużo marchewki – mleko pomarańczowe, buraki – różowe, warzywa z dużą zawartością chlorofilu – zielone. Co najlepsze, o ile nie odciągasz mleka laktatorem, możesz nawet nie wiedzieć jak kolorowe mleko pije Twoje dziecko!

4. Matki po 30-stce częściej karmią piersią

Dane zebrane przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wskazują, że odsetek matek karmiących piersią znacznie wzrasta z wiekiem matek. Tylko około 43% matek w wieku 20 i młodszych lat karmi piersią, 65% matek w wieku od 20 do 29 lat karmi piersią. Mamy powyżej 30 roku życia mają najwyższy wskaźnik karmienia piersią, wynoszący ponad 75%.

5. Niebiologiczni rodzice również mogą karmić piersią

Istnieje niezliczona ilość historii o rodzicach ze społeczności LGBTQIA, którzy karmią swoje dzieci piersią. Zwykle rodzic, który nosił dziecko karmi je piersią, jednak w niektórych przypadkach zaleca i praktykuje się współkarmienie. Organizacja La Leche League International zapewnia wsparcie rodzinom LGBTQIA w tym zakresie.

Możliwe jest również karmienie piersią dziecka adoptowanego. O metodach wywołania laktacji pisaliśmy w magazynie Chcemy Być Rodzicami we wrześniu 2016 roku. Artykuł przeczytasz również TUTAJ.

* Jeżeli wiesz, gratulacje! Pochwal się wiedzą i udostępnij artykuł dalej 🙂

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.