fbpx
Przejdź do treści

5 ciekawostek na temat orgazmu – dasz się zaskoczyć?

orgazm ciekawostki

Orgazm – coś, co każdy z nas chciałby przeżywać podczas stosunku. Coś, co zmienia umysł, ciało, czucie. Coś… no właśnie, co? Oto czym właściwie jest orgazm i co nam robi.

Jak podkreślają naukowcy, orgazm jest jedną z najsłabiej zbadanych odpowiedzi seksualnych naszego organizmu. Jest bowiem niezwykle subiektywnym przeżyciem. U mężczyzn przejawia się on wytryskiem, u kobiet natomiast bardzo często nie da się określić, czy w ogóle wystąpił. Najważniejszy i najbardziej skrótowy opis mówi przede wszystkim, że jest to szczyt napięcia seksualnego, po którym występuje gwałtowne rozładowanie.

Co się wtedy z nami dzieje?

1. Przyspieszony oddech i i bicie serca

Nieraz przed samym orgazmem można zaobserwować nawet tzw. hiperwentylację. Co więcej, specyfika oddechu podczas stosunku, może prowadzić do wystąpienia rumieńca seksualnego – wysypki pojawiającej się między innymi na skórze tułowia.

2. Skurcze mięśni

Podczas stosunku pracuje niemal całe nasze ciało. Orgazm sprawia, że skurcze mięśni są niemal maksymalne. Dotyczy to przede wszystkim mięśni brzucha, mostkowo-obojczykowo-suktowych, mięśni twarzy i kończyn.

3. Mężczyźni

Łatwość przeżywania orgazmu i pojawiający się wytrysk mogą zmieniać się z wiekiem, doświadczeniem, nastrojem. Może też zmieniać się intensywność doświadczanego orgazmu.

Co ciekawe, przed samym wytryskiem pojawia się zazwyczaj u mężczyzn tzn. moment nieuchronności wytrysku, którego są świadomi. Jeśli zaś chodzi o objętość ejakulatu, może ona się nieznacznie zmieniać. Zazwyczaj jest to 1-6 ml.

Po przeżyciu orgazmu występuje tzw. okres refrakcji. Jest to czas, w którym mężczyzna nie reaguje ponownie podnieceniem seksualnym. Często okres refrakcji wydłuża się z wiekiem, ale jego długość jest sprawą bardzo indywidualną.

4. Kobiety

U kobiet przeżywanie orgazmu jest dużo bardziej zmienne, niż u mężczyzn. Nawet wiek, w którym kobiety przeżywają swój pierwszy orgazm jest bardzo zróżnicowany – część kobiet poznaje go jeszcze przed dojrzewaniem, inne w czasie późnej dorosłości.

Niektóre badania mówią, że nawet u 9 proc. kobiet niezdolność do przeżywania orgazmu występuje przez całe życie. Badania laboratoryjne wskazały zaś, że średni czas trwania kobiecego orgazmu wynosi 20 sekund. Co ważne, mogą go one przeżywać wielokrotnie, nawet w krótkim okresie.

5. Mózg

Badania wskazują, że podczas orgazmu niektóre obszary mózgu aktywują się (głównie prawa kora przedczołowa), a inne deaktywują. Pojawiają się jednak różnice w obserwacjach, a niektóre pomiary sugerują, że może to być zależne także od płci. Przykładem jest pomiar działania ciała migdałowatego, które miałoby być aktywowane u kobiet, a deaktywowane u mężczyzn.

Źródła: iflscience.com / „Seksualność człowieka”, John Bancroft (Wrocław, 2011)

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, w latach 2020-2021 redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka UW, magistrantka psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki „Kobiety bez diety".