Przejdź do treści

5 ciekawostek na temat orgazmu – dasz się zaskoczyć?

orgazm ciekawostki

Orgazm – coś, co każdy z nas chciałby przeżywać podczas stosunku. Coś, co zmienia umysł, ciało, czucie. Coś… no właśnie, co? Oto czym właściwie jest orgazm i co nam robi.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Jak podkreślają naukowcy, orgazm jest jedną z najsłabiej zbadanych odpowiedzi seksualnych naszego organizmu. Jest bowiem niezwykle subiektywnym przeżyciem. U mężczyzn przejawia się on wytryskiem, u kobiet natomiast bardzo często nie da się określić, czy w ogóle wystąpił. Najważniejszy i najbardziej skrótowy opis mówi przede wszystkim, że jest to szczyt napięcia seksualnego, po którym występuje gwałtowne rozładowanie.

Co się wtedy z nami dzieje?

1. Przyspieszony oddech i i bicie serca

Nieraz przed samym orgazmem można zaobserwować nawet tzw. hiperwentylację. Co więcej, specyfika oddechu podczas stosunku, może prowadzić do wystąpienia rumieńca seksualnego – wysypki pojawiającej się między innymi na skórze tułowia.

Zobacz także: Przyjemny seks pomaga zajść w ciążę

2. Skurcze mięśni

Podczas stosunku pracuje niemal całe nasze ciało. Orgazm sprawia, że skurcze mięśni są niemal maksymalne. Dotyczy to przede wszystkim mięśni brzucha, mostkowo-obojczykowo-suktowych, mięśni twarzy i kończyn.

3. Mężczyźni

Łatwość przeżywania orgazmu i pojawiający się wytrysk mogą zmieniać się z wiekiem, doświadczeniem, nastrojem. Może też zmieniać się intensywność doświadczanego orgazmu.

Co ciekawe, przed samym wytryskiem pojawia się zazwyczaj u mężczyzn tzn. moment nieuchronności wytrysku, którego są świadomi. Jeśli zaś chodzi o objętość ejakulatu, może ona się nieznacznie zmieniać. Zazwyczaj jest to 1-6 ml.

Po przeżyciu orgazmu występuje tzw. okres refrakcji. Jest to czas, w którym mężczyzna nie reaguje ponownie podnieceniem seksualnym. Często okres refrakcji wydłuża się z wiekiem, ale jego długość jest sprawą bardzo indywidualną.

Zobacz także: Dlaczego warto uprawiać seks zimą? Jest wiele korzyści!

4. Kobiety

U kobiet przeżywanie orgazmu jest dużo bardziej zmienne, niż u mężczyzn. Nawet wiek, w którym kobiety przeżywają swój pierwszy orgazm jest bardzo zróżnicowany – część kobiet poznaje go jeszcze przed dojrzewaniem, inne w czasie późnej dorosłości.

Niektóre badania mówią, że nawet u 9 proc. kobiet niezdolność do przeżywania orgazmu występuje przez całe życie. Badania laboratoryjne wskazały zaś, że średni czas trwania kobiecego orgazmu wynosi 20 sekund. Co ważne, mogą go one przeżywać wielokrotnie, nawet w krótkim okresie.

5. Mózg

Badania wskazują, że podczas orgazmu niektóre obszary mózgu aktywują się (głównie prawa kora przedczołowa), a inne deaktywują. Pojawiają się jednak różnice w obserwacjach, a niektóre pomiary sugerują, że może to być zależne także od płci. Przykładem jest pomiar działania ciała migdałowatego, które miałoby być aktywowane u kobiet, a deaktywowane u mężczyzn.

Źródła:iflscience.com” / „Seksualność człowieka”, John Bancroft (Wrocław, 2011)

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, absolwentka UW. Obecnie studentka V. roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz studentka studiów podyplomowych Gender Studies na UW.