fbpx
Przejdź do treści

5 aspektów naszego życia, na które wpływa PCOS

Fot. fotolia

Zespół policystyczynych jajników (PCOS) jest najczęstszym zaburzeniem endokrynologicznym. Często bywa również przyczyną niepłodności. Kiedy iść do lekarza, jak je zdiagnozować?

Objawy PCOS mogą obejmować wiele aspektów naszego zdrowia psychicznego i fizycznego.  Poniżej pięć aspektów naszej zdrowotności, które zwykle opanowuje PCOS.

1. Miesiączka i płodność

Łatwo zdiagnozować pierwszy sygnał, że coś jest tak. Jeśli okres jest nieregularny lub prawie w ogóle go nie ma to znaczy, że czas iść do lekarza. To jednak symptomy, które można zaobserwować samodzielnie.

A co za zazwyczaj za tym stoi? Przede wszystkim torbiele na jajnikach i brak owulacji, a więc problemy z poczęciem dziecka. Jajeczkowanie jest niezbędnym elementem cyklu miesiączkowego, który pozwala kobiecie zajść w ciążę! Na szczęście leczenie zespołu policystycznych jajników może przywrócić owulację, a więc i szansę na dziecko.

2. Włosy i skóra

Niestety objawy PCOS można zaobserwować również na ciele. Największą bolączką jest hirsutyzm, a więc nadmierne owłosienie. Na nogach, rękach, a nawet palcach i twarzy pojawiają się czarne włosy, niemal, jak u mężczyzny. To koniec przykrości, choć nie jest to zasadą, zdarza się, że u niektórych kobiet  na ciele pojawiają się włosy, a na głowie wypadają.  Do tego na skórze mogą pojawić się ciemne wykwity.

3. Nadwaga

Zespołowi policystycznych jajników mogą towarzyszyć zaburzenia metaboliczne lub zespół metaboliczny, którego występowanie szacuje się na 43–46 proc. u kobiet z tą dolegliwością. Wiele dziewczyn boryka się z nadwagą.

4. Zdrowie psychiczne i emocjonalne

PCOS z ogromną siłą uderza w poczucie kobiecości.  Problemy z płodnością, nadmierne owłosienie, zmiany skórne – wszystko to może zachwiać pewnością siebie. Często efektem policystycznych jajników bywa depresja, wahania nastroju powodowane huśtawką hormonalną i wewnętrzny niepokój.

5. Sen

Chrapanie to zmora wielu kobiet. Większość z nich męczy chrapanie ich partnerów, niestety dziewczyny z PCOS same często cierpią na bezdech senny.

Jeśli zaobserwowałaś u siebie powyższe objawy koniecznie skonsultuj się z lekarzem. 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.