fbpx
Przejdź do treści

46 lat nosiła w ciele skamieniały płód – film dokumentalny o Marokance

26-letnia Zahra zaszła w pierwszą ciążę w 1955 roku, mieszkała w małej miejscowości pod Casablanką. Kiedy nadszedł czas, zaczęła się akcja porodowa. Zahara przez 48 godzin zwijała się z bólu, jednak dziecka nie urodziła. Przewieziono ją do szpitala, gdzie była świadkiem śmierci innej kobiety przy porodzie. Uciekła do domu, po kilku dniach ból porodowy zniknął.

“Śpiące dziecko”

Po powrocie do domu Zahra odczuwała ból jeszcze przez kilka dni, w tym czasie pojawiały się skurcze. Później ból ustał, płód przestał się ruszać. W wiejskiej społeczności, w której żyje Zahra funkcjonował przesąd, że dziecko może zasnąć na jakiś czas, odmówić przyjścia na świat, a później się obudzić. 

Kobieta wierzyła w “śpiące dziecko”, nie zgłosiła się już po pomoc do lekarzy, przyjęła do wiadomości, że poród się zatrzymał. Sąsiedzi z wioski snuli przeróżne teorie na temat tego, co stało się z dzieckiem Zahry. Lokalny znachor uznał, że dziecko prawdopodobnie zostało wchłonięte przez ciało matki.

“Przebudzenie”

Starając się zapomnieć o “śpiącym dziecku” w jej łonie, Zahra adoptowała trójkę dzieci i wychowała je jak swoje własne. Dzieci dorosły, pojawiły się wnuki. 

46 lat później, w wieku 75 lat, Zahra zaczęła znów czuć silne bóle przypominające te, które pojawiają się w trakcie porodu. Syn zawiózł Zaharę do lekarza do Rabatu. Została zbadana USG, lekarze byli niezwykle zaskoczeni tym, co zobaczyli. Nie byli w stanie zdiagnozować tego przypadku, twarda masa znajdująca się w macicy kobiety nie przypominała żadnego znanego lekarzom rodzaju guza. 

Radiografia

Więcej informacji dostarczyło badanie radiograficzne. Zszokowani lekarze odkryli w ciele Zahry płód poczęty 46 lat wcześniej. Była to ciąża pozamaciczna. Przypadek Zahry był niezwykle rzadki: zapłodniona komórka jajowa przedostała się do jamy brzusznej i tam zaczęła się rozwijać. 

W większości przypadków płód nie jest w stanie przeżyć tam dłużej niż 3 miesiące.  Jednak płód rozwijający się w ciele Zahry jakimś cudem zdołał wykształcić łożysko, otoczyć nim większość organów wewnętrznym i rozwijać się tam aż do osiągnięcia gotowości do porodu. 

fot. The 46 Year Pregnancy

Jednak nie miał jak się urodzić w sposób naturalny. Poród po 46 latach

Lekarze odkryli, że to, co Zahra wzięła za skurcze porodowe, było w rzeczywistości walką dziecka o tlen. Zahra nie skorzystała z pomocy lekarzy, płód obumarł. Nosiła go w sobie 46 lat. W tym czasie płód skamieniał, zrósł się z organami wewnętrznymi i żyłami kobiety. 

Lekarze długo zastanawiali się, w jaki sposób pomóc Zahrze. Ostatecznie zdecydowali się na operację i usunęli martwy płód z jej jamy brzusznej.


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.