fbpx
Przejdź do treści

40 tydzień ciąży – co warto wiedzieć?

40 tydzień ciąży tc który tygodniu ciąża trymestr ostatni
fot. 123rf.com

Gratulacje! Jesteś w 40 tygodniu ciąży! To oznacza tylko jedno – już niedługo, przywitasz na świecie jakże długo wyczekiwanego maluszka. Już może dzisiaj albo w przeciągu kilkunastu najbliższych godzin, rozpocznie się akcja porodowa.

40 tydzień ciąży – kiedy poród?

To ostatnia prosta. Od zapłodnienia minęło pełnych 37 tygodni, a od ostatniej miesiączki aż 39. 40 tydzień ciąży jest ostatnim tygodniem trzeciego trymestru. Choć właśnie teraz ma miejsce koniec ciąży, to już dziecko urodzone po 37 tygodniu uznaje się za donoszone i urodzone w terminie. Jeśli poród jeszcze nie nastąpił nie martw się, ale bądź czujna i dokładnie wsłuchuj się w swój organizm. W przypadku, gdy maluszek nie będzie spieszył się z przyjściem na świat, lekarze zdecydują o wywołaniu akcji porodowej w szpitalu.

40 tydzień ciąży – co słychać u maluszka?

W 40 tygodniu ciąży maluszek osiągnął już swoją masę i długość urodzeniową. Waży około 3,5 kg i osiąga długość ponad 50 cm. Wszystkie narządy wewnętrzne są już w pełni wykształcone i rozwinięte, tak by mogły samodzielnie funkcjonować poza organizmem mamy.

40 tydzień ciąży – co słychać u ciężarnej?

Już od kilku tygodniu skóra na brzuchu przyszłej mamy jest bardzo naciągnięta. Duży brzuch utrudnia poruszanie się, wykonywanie codziennych czynności, a nawet spanie. Ciężko jest znaleźć wygodną pozycję leżącą. Nasila się ból kręgosłupa, stopy wciąż są spuchnięte, a osłabienie, przemęczenie i senność dają się we znaki. Obniżająca się główka maluszka, która oddziałuje na szyjkę macicy, może powodować ból w dole brzucha i miednicy mniejszej. Zaczynają pojawiać się skurcze, a te powtarzające się w krótkich odstępach czasu oznaczają jedno – zaczęłaś rodzić!

40 tydzień ciąży –  jakie badania wykonać?

W 40. tygodniu ciąży nie ma już zaplanowanych do wykonania żadnych badań. Jednak kiedy minie termin porodu, każda ciężarna powinna zgłosić się do lekarza, który wykona badanie położnicze i oceni dojrzałość szyjki macicy do porodu. Ginekolog powinien wykonać badanie ultrasonograficzne, z kolei położna badanie KTG. Jeśli wyniki będą prawidłowe, kolejna wizyta odbędzie się najprawdopodobniej za kilka dni. Może się jednak zdarzyć, że lekarz zadecyduje o skierowaniu ciężarnej do szpitala.

Wywoływanie porodu

Jeśli maluszek zadomowił się w macicy lub też istnieją wskazania medyczne np. cukrzyca ciążowa, lekarze mogą zadecydować o wywołaniu porodu i podaniu ciężarnej kroplówki z oksytocyną. W niektórych przypadkach przebija się pęcherz płodowy, o czym zawsze lekarz powinien uprzedzić. Jednak w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu, taką lub inną decyzję specjaliści podejmują samodzielnie. Niektóre kobiety zostają skierowane na cesarskie cięcie.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.