fbpx
Przejdź do treści

4 tydzień ciąży – co warto wiedzieć?

4 tydzień ciąży
Fot. pexels.com

W 4 tygodniu ciąży, większość kobiet jeszcze niczego nie podejrzewa. Jednak niektóre z nich, w szczególności te, które dokonują pomiaru temperatury ciała lub w inny sposób wspierają swoje starania o dziecko, zaczynają domyślać się, że coś jest na rzeczy. Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety? Jak wygląda płód na tak wczesnym etapie ciąży?

4 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 4 tygodniu ciąży pęcherzyk znajduje się już w macicy, gdzie miała miejsce implantacja. Zapłodniona komórka jajowa jest jeszcze w formie blastocysty, jednak już niedługo wejdzie w ostatnią fazę rozwoju. Zachodzą nieustanne podziały komórek, które sprawiają, że blastocysta rozwija się bardzo szybko. Choć na razie jest wielkości ziarenka maku, niedługo wielkością będzie przypominała ziarenko kawy. Komórki dzielą się na trzy warstwy zarodkowe, z których powstaną poszczególne narządy i układy wewnętrzne:

  • z ektodermy – układ nerwowy, narządy zmysłów i nabłonki;
  • z mezodermy – układ wydalniczy, krwionośny, limfatyczny, rozrodczy i ruchu;
  • z endodermy – układ pokarmowy, oddechowy, moczowy i niektóre gruczoły.

W 4 tygodniu ciąży powstaje pęcherzyk ciążowy, który otacza zarodek. Niestety może się zdarzyć, że pęcherzyk ciążowy będzie pusty – wówczas mówimy o tzw. pustym jaju płodowym. W większości takich przypadków, zanim kobieta w ogóle zorientuje się, że jest w ciąży, dochodzi do samoistnego poronienia.

4 tydzień ciąży – który to miesiąc?

4 tydzień ciąży to sam początek – pierwszy miesiąc pierwszego trymestru. Na tym etapie jeszcze niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że jest w ciąży i niezmiennie oczekuje na krwawienie miesiączkowe. Choć, rzecz jasna, część z nich zaczyna doszukiwać się symptomów wskazujących na zagnieżdżenie zarodka.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie ciężarnej?

W 4 tygodniu ciąży zarodek zagnieździł się w macicy, a tym samym błona śluzowa nie złuszcza się i comiesięczne krwawienie nie wystąpi. Choć mało która kobieta na tak wczesnym etapie zauważa zmiany w swoim organizmie, to w niektórych przypadkach może pojawić się osłabienie, zmęczenie czy częstsza konieczność oddawania moczu. Może wystąpić zgaga i tkliwość piersi, co często mylone jest z oznakami nadchodzącej miesiączki. Objawy są jednak bardzo znikome i bardzo łatwo je przeoczyć. Domowy test ciążowy powinien wykazać już dwie kreski, jednak zdarzają się wyniki fałszywie negatywne. Najbardziej wiarygodnym badaniem jest oznaczenie poziomu hormonu beta hCG w krwi.  

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.