fbpx
Przejdź do treści

4 rady – jak ocalić związek w walce z niepłodnością

przyczyny i objawy niepłodności

Diagnoza „niepłodność” zawsze uderza w dwie osoby. Bezdzietność, choć nie mówi się o tym głośno, rozbija związki i małżeństwa. Przedłużające się starania o dziecko to zawsze wielka próba dla każdego związku. Przedstawiamy porady internautów, jak wyjść obronną ręką z niepłodnościowego kryzysu.

1. Skorzystaj z pomocy

Niepłodność jednego z partnerów to ciężka próba. Na szczęście są różne „wspomagacze”, jak np. inseminacja czy in vitro oraz oczywiście naprotechnologia – i katolicy i niekatolicy znajda cos dla siebie. Jeśli o mnie chodzi zdecydowałabym się na in vitro.

2. Później jest „z górki”

Bezdzietność to ciężka próba dla małżeństwa. Jak ją przetrwa to potem przetrwa wszystko. Jak nie, to może rzeczywiście nie było sensu być razem

3. Nie daj się zwariować, daj się wesprzeć

My staramy się o dziecko od 4 lat, ale chyba przy całym leczeniu i oczekiwaniu zachowaliśmy dystans. Mąż nigdy nie daje mi odczuć, że z mojego powodu nie mamy dziecka. Bardzo mnie wspiera. Nie ma kryzysu ani w związku, ani w seksie. Na pewno miłość jest o wiele dojrzalsza. O rozwodzie nie mam mowy. Chociaż ja czasem się zastanawiam czy nie odejść od męża, żeby mógł z inną kobietą stworzyć rodzinę. Tyle, że wiem, że on nawet nie chciałby o tym słyszeć.

4. Poddać się to nie znaczy przegrać

Na długo przed spotkaniem męża dowiedziałam się, że zajście w ciążę będzie u mnie graniczyło z cudem. Gdy się zakochałam, od razu, na trzecim spotkaniu powiedziałam o tym (niby mimochodem) chłopakowi. On od razu odparł, że zawsze można przecież dziecko adoptować. Po ślubie próbowaliśmy w wielu miejscach szukać pomocy jednak zgodnie z diagnozą nic to nie dało. Na wszystko byliśmy przygotowani, nie było kryzysu, bo był plan B. Od czterech lat mamy synka, którego nie urodziłam, ale jest najbardziej nasz jak można sobie tylko wyobrazić i innego nie chcemy.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.