fbpx
Przejdź do treści

4 informacje o METFORMINIE – co wiesz o leku stosowanym w PCOS?

Metformina to doustny lek stosowany w leczeniu cukrzycy. Co ważne, jest też farmaceutykiem polecanym w walce z PCOS. Oto 4 informacje, które warto o niej wiedzieć.

METFORMINA

1. Obniża poziom glukozy we krwi

Dzieje się tak poprzez zwiększenie odpowiedzi organizmu na insulinę – zarówno endogenną, jak i egzogenną. Jak pokazują badania, stosowanie odpowiedniej diety oraz metforminy poprawia nie tylko wrażliwość na insulinę, ale także stężenie cholesterolu, reguluje cykl oraz ogranicza występowania nadmiernego owłosienia.

Metformina zdaje się również działać poprzez tworzenie małych uszkodzeń mitochondriów, które są „fabrykami” energii. Poprzez łagodne uszkodzenia stymulowane są szlaki dla spalania tłuszczu i odmładzania komórek, co może prowadzić do bardziej skutecznej regulacji glukozy, jak podaje „pcosDiva”.

2. Działanie przeciwnowotworowe

Badania wykazały, że osoby z cukrzycą stosujące ten właśnie lek, prezentowały niższą umieralność z powodu nowotworów, niż osoby leczone na przykład insuliną.

3. Nie jest to „cudowny lek”

Nie jest to farmaceutyk, który jest w stanie wyleczyć cukrzycę. Nie wydaje się też poprawiać płodności, chociaż niektóre badania wskazują na częstsze występowanie spontanicznej owulacji u kobiet, które stosowały ten lek. Nie wpływa też na znaczącą utratę wagi i w porównaniu ze zdrowym trybem życia oraz ćwiczeniami, zawsze przegrywa.

4. Mogą być skutki uboczne

Niektóre osoby stosujące Metforminę mogą cierpieć na nudności, biegunki, bóle brzucha i związane z nimi problemy z układem pokarmowym. Lek ten może wpływać także na upośledzenie wchłaniania witaminy B12 w organizmie. Jej niedobór może prowadzić między innymi do nerwobóli oraz anemii. Wskazana będzie wtedy suplementacja. Metformina może wpływać także na obniżenie poziomu kwasu foliowego.

  • Należy pamiętać, że jest to LEK – najlepszych informacji o nim udzieli więc lekarz lub farmaceuta

Źródło: „pcosDiva”

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".