fbpx
Przejdź do treści

38 tydzień ciąży – objawy nadchodzącego porodu

38 tydzień ciąży ciąża tydzień który trymestr poród przygotowanie objawy położna porodówka tc
fot. 123rf.com

Choć do wyznaczonego terminu porodu zostało jeszcze kilkanaście dni, to od tego momentu, ciąża uważana jest za donoszoną. Zmniejsza się ilość wód płodowych, a maluszek przygotowuje się do pojawienia się na świecie. Ile waży dziecko i jakie są objawy nadchodzącego porodu?

38 tydzień ciąży – który to miesiąc?

To już ostatni miesiąc trzeciego trymestru ciąży. Maluszkowi w brzuchu staje się coraz ciaśniej, nie jest tak energiczny jak wcześniej, jednak mimo to ciężarnej towarzyszy szereg uciążliwych dolegliwości.

38 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Na tym etapie ciąży maluszek waży ponad 3 kg i osiąga długość ponad 50 cm. Wygląda jak w pełni donoszony noworodek. Choć słabe ruchy dziecka w 38 tygodniu ciąży nie są powodem do niepokoju, to jednak ważne jest, by wciąż wyczuwać jego aktywność – minimum 10 ruchów, kopnięć w ciągu dnia. W dziewiątym miesiącu ciąży, skóra większości maluszków nie jest już pokryta meszkiem płodowym zwanym lanugo. Jednak u niektórych niemowląt, fragmenty skóry z meszkiem widoczne są nawet po urodzeniu. Ciało płodu pokryte jest mazią płodową, czyli białą substancją, która pełni funkcję ochronną i ułatwia przejście przez kanał rodny. Większość maluszków ustawiona jest już w odpowiedniej pozycji – głową do dołu i twarzą w stronę pleców mamy, choć nie jest to regułą. Niewłaściwe ułożenie może skłaniać do wykonania cesarskiego cięcia.

38 tydzień ciąży –  dolegliwości

Pod koniec ciąży, przyszła mama może odczuwać szereg dokuczliwych objawów. Nacisk dziecka na pęcherz moczowy skutkuje częstymi wizytami w toalecie. Na tym etapie kobiety mogą mieć nieco chwiejny i pokraczny chód. Pojawiają się obrzęki stóp i kostek. Brzuch ulega obniżeniu i staje się coraz bardziej napięty. Zauważalny jest również delikatny wyciek mleka z piersi.

38 tydzień ciąży – objawy porodu

Na tym etapie ciąży na świat przychodzi około 25 proc. dzieci, dlatego tak ważne jest, by przyszła mama świadomie wsłuchiwała się w swój organizm. Jakie objawy zapowiadają, że poród nastąpi lada moment?

  • Odejście wód płodowych – niekiedy to bardzo wyczuwalne chluśnięcie, a niekiedy delikatny wyciek płynu. Jednak niezależnie od intensywności to jednoznaczny sygnał, by udać się do szpitala.
  • Skurcze – silne i regularne skurcze odczuwane co 5-10 minut są objawem nadchodzącego porodu.
  • Wydzielina z pochwy – zabarwiona krwią wydzielina z pochwy to znak, że szyjka macicy zaczyna się rozwierać. Jednak czerwony śluz nie oznacza, że poród zacznie się właśnie dzisiaj.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.