fbpx
Przejdź do treści

37 tydzień ciąży – co powinniśmy o nim wiedzieć?

37 tydzień ciąży - Chcemy Być Rodzicami
Photo by Anna Hecker on Unsplash

To już ostatnie tygodnie ciąży, co oznacza, że za kilkanaście dni na świecie być może pojawi się dziecko. Sprawdź zatem, czego możesz spodziewać się na tym etapie – jakie objawy mogą ci towarzyszyć i jakie badania wykonać w 37 tygodniu ciąży.

37 tydzień ciąży – który to miesiąc?

37 tydzień ciąży to dziewiąty miesiąc i trzeci trymestr ciąży. Rozwiązanie zbliża się wielkimi krokami, ale pamiętajcie, że tylko około 5 proc. dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie.

37 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Maluszek w 37 tygodniu waży około 2800 – 3000 gram i mierzy około 46 – 50 cm. Jednak tak naprawdę na tym etapie dzieci mogą dość znacznie różnić się między sobą, dlatego nie należy ich porównywać. Płód jest już w pełni ukształtowanym malutkim człowiekiem, a główka stanowi ¼ jego ciała. Maluch jest już gotowy do życia poza łonem matki, a jego płuca są już w pełni rozwinięte. Dlatego przy ewentualnym wcześniejszym porodzie w 37 tygodniu ciąży dziecko powinno poradzić sobie z samodzielnym oddechem. Choć planowo na świecie maluszek powinien pojawić się za kilka tygodni, to tak naprawdę rozwiązanie może nastąpić w każdy momencie.

W ostatnich tygodniach spędzonych w brzuchu mamy, płód przybiera stale na wadze, czasami nawet około 25 – 30 gramów dziennie. Zakończenia nerwowe, które odpowiedzialne są za węch, smak czy dotyk rozwijają się do ostatnich dni ciąży, a środowisko wewnętrzne macicy dodatkowo stymuluje ich rozwój. Maluszek ceni sobie spokój i ciszę, nie przepada za nadmiernymi bodźcami zewnętrznymi.

37 tydzień ciąży – jak zmienia się twoje ciało?

Za chwilę rozpocznie się poród – czas biegnie nieubłaganie szybko. Wiele kobiet na tym etapie ciąży obserwuje intensywne upławy i skurcze przepowiadające, które przygotowują ciało do porodu. Skurcze mogą pojawiać się kilka razy w ciągu dnia, co jest jak najbardziej prawidłowe i nie powinno być powodem do niepokoju. Jeśli nie nasilają się, a ich częstotliwość się zmniejsza – to znak, że był to fałszywy alarm. W 37 tygodniu łożysko waży około 700 gram, co w połączeniu z masą dziecka i wód płodowych jest dużym obciążeniem. Obniżająca się macica powoduje coraz częstsze parcie na mocz, a waga ciężarnej od początku ciąży wzrosła o 13-15 kg.

37 tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

Pomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży należy wykonać następujące badania: morfologię krwi, badanie ogólne moczu, badanie w kierunku HIV i HCV, badanie w kierunku paciorkowców B-hemolizujących. To ostatni moment, nie odkładaj badań na później!

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.