To już ostatnie tygodnie ciąży, co oznacza, że za kilkanaście dni na świecie być może pojawi się dziecko. Sprawdź zatem, czego możesz spodziewać się na tym etapie – jakie objawy mogą ci towarzyszyć i jakie badania wykonać w 37 tygodniu ciąży.
37 tydzień ciąży – który to miesiąc?
37 tydzień ciąży to dziewiąty miesiąc i trzeci trymestr ciąży. Rozwiązanie zbliża się wielkimi krokami, ale pamiętajcie, że tylko około 5 proc. dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie.
37 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
Maluszek w 37 tygodniu waży około 2800 – 3000 gram i mierzy około 46 – 50 cm. Jednak tak naprawdę na tym etapie dzieci mogą dość znacznie różnić się między sobą, dlatego nie należy ich porównywać. Płód jest już w pełni ukształtowanym malutkim człowiekiem, a główka stanowi ¼ jego ciała. Maluch jest już gotowy do życia poza łonem matki, a jego płuca są już w pełni rozwinięte. Dlatego przy ewentualnym wcześniejszym porodzie w 37 tygodniu ciąży dziecko powinno poradzić sobie z samodzielnym oddechem. Choć planowo na świecie maluszek powinien pojawić się za kilka tygodni, to tak naprawdę rozwiązanie może nastąpić w każdy momencie.
W ostatnich tygodniach spędzonych w brzuchu mamy, płód przybiera stale na wadze, czasami nawet około 25 – 30 gramów dziennie. Zakończenia nerwowe, które odpowiedzialne są za węch, smak czy dotyk rozwijają się do ostatnich dni ciąży, a środowisko wewnętrzne macicy dodatkowo stymuluje ich rozwój. Maluszek ceni sobie spokój i ciszę, nie przepada za nadmiernymi bodźcami zewnętrznymi.
37 tydzień ciąży – jak zmienia się twoje ciało?
Za chwilę rozpocznie się poród – czas biegnie nieubłaganie szybko. Wiele kobiet na tym etapie ciąży obserwuje intensywne upławy i skurcze przepowiadające, które przygotowują ciało do porodu. Skurcze mogą pojawiać się kilka razy w ciągu dnia, co jest jak najbardziej prawidłowe i nie powinno być powodem do niepokoju. Jeśli nie nasilają się, a ich częstotliwość się zmniejsza – to znak, że był to fałszywy alarm. W 37 tygodniu łożysko waży około 700 gram, co w połączeniu z masą dziecka i wód płodowych jest dużym obciążeniem. Obniżająca się macica powoduje coraz częstsze parcie na mocz, a waga ciężarnej od początku ciąży wzrosła o 13-15 kg.
37 tydzień ciąży – jakie badania zrobić?
Pomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży należy wykonać następujące badania: morfologię krwi, badanie ogólne moczu, badanie w kierunku HIV i HCV, badanie w kierunku paciorkowców B-hemolizujących. To ostatni moment, nie odkładaj badań na później!
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!