fbpx
Przejdź do treści

36 tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzą?

36 tydzień ciaży ciąża który trymestr tc

Do rozwiązania zostało już niewiele czasu. Za niespełna miesiąc maluszek powinien pojawić się na świecie. To ostatni moment na skompletowanie wyprawki i przygotowanie torby do szpitala. Czego pod koniec ciąży powinna spodziewać się przyszła mama?

36 tydzień ciąży – który to miesiąc?

36 tydzień ciąży, to początek dziewiątego miesiąca i trzeci trymestr ciąży. Do porodu zostało już niewiele czasu. Jednak jeśli na tym etapie maluszek przyszedłby na świat, nic nie zagrażałoby jego życiu.

36 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 36 tygodniu ciąży maluszek waży ponad 2,5 kg i osiąga długość około 45 cm. Wszystkie narządy wewnętrzne są już w pełni wykształcone. Pod koniec tego tygodnia, płód osiąga pełną dojrzałość do życia poza łonem mamy. Płuca są już całkowicie rozwinięte, a tym samym umożliwiają dziecku samodzielne oddychanie po porodzie. Maluszek ma już coraz mniej miejsca w brzuchu, przez co jego ruchy mogą nieco osłabnąć. W przypadku niepokojącej sytuacji np. zbyt słabej lub niewyczuwalnej aktywności maluszka, warto udać się do szpitala na badanie KTG, które wykrywa bicie serca dziecka. W 36 tygodniu płód wciąż połyka płyn owodniowy, co ma na celu przygotowanie do pracy układu pokarmowego.

36 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

Około 36 tygodnia ciąży, brzuch ciężarnej zaczyna się zmieniać. Dotychczas położony był wysoko, jednak teraz powoli zaczyna opadać. Stale rosnący i przybierający na wadze maluszek zmienia położenie, a tym samym przyszła mama może mieć coraz większe problemy z poruszaniem się. Na tym etapie kobiety uskarżają się na uciążliwą zgagę, która uniemożliwia im zjedzenie obfitego posiłku. Do porodu zostało już niewiele czasu, to ostatni moment by zadbać o uelastycznienie krocza. Masowanie krocza zmniejsza ryzyko jego pęknięcia podczas porodu. Dodatkowo warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy.

36 tydzień ciąży –  jakie badania wykonać?

Pod koniec ciąży, wizyty u lekarza powinny być coraz częstsze. Zaleca się wykonanie:

  • Morfologii krwi,
  • Badania ogólnego moczu,
  • Badania przeciwciał anty-HIV,
  • Badania przeciwciał anty-HCV,
  • Badania GBS,
  • Badania antygenu HBs,
  • Testu VDRL

Badanie ogólne moczu jest niezbędne do wykrycia cukrzycy ciążowej, która jest groźna dla rozwijającego się maluszka. Powodem do niepokoju jest także obecność białka w moczu, co może świadczyć o nadciśnieniu. Podczas badania USG ginekolog oceni położenie dziecka. Zbada pracę serca maluszka, sprawdzi wymiary macicy ciężarnej i oceni dojrzałość szyjki macicy.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.