fbpx
Przejdź do treści

35 tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzą?

35 tc ciąża ciąży który tydzień tygodnie trymestr

Trwająca dziewięć miesięcy ciąża powoli dobiega końca. Już za kilka tygodni na świecie pojawi się jakże wyczekiwane maleństwo. To ostatni czas na skompletowanie wyprawki i naszykowanie torby do szpitala. Jakie zmiany w 35 tygodniu zachodzą u maluszka i przyszłej mamy?

35 tydzień ciąży – który to miesiąc?

35 tydzień ciąży to ósmy miesiąc i trzeci trymestr. Do rozwiązania pozostało już tylko kilka tygodni. Jednak na tym etapie maluszek jest już na tyle rozwinięty, że jest zdolny do samodzielnego życia. Niestety u niektórych dzieci urodzonych przedwcześnie mogą pojawić się jeszcze zaburzenia oddychania.

35 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 35 tygodniu ciąży maluszek waży ponad 2 kg i osiąga długość około 41 cm. Wszystkie narządy wewnętrzne są już w pełni wykształcone. Nastąpił także rozwój płuc, które umożliwiają dziecku samodzielne oddychanie po porodzie. Jednak w niektórych przypadkach mogą pojawić się zaburzenia oddychania, co jest sprawą bardzo indywidualną. Wciąż wzmacnia się działanie układu odpornościowego poprzez przyjmowanie przeciwciał – za pomocą pępowiny – z organizmu mamy. Płód wyraźnie przygotowuje się do życia poza łonem mamy. Nieustannie doskonali swoje umiejętności – ssie kciuk, a niekiedy i całą piąstkę. Pije dużą ilość wód płodowych, regularnie oddaje mocz, co ma na celu usprawnienie działania układu moczowego. W jelitach gromadzi się smółka, czyli pierwszy stolec uformowany z martwych komórek przewodu pokarmowego i żółci. Maluszek zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne, a na głos mamy czy muzykę może odwdzięczyć się mocnym kopnięciem.

35 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

W ósmym miesiącu ciąży brzuch, który znajduje się wysoko, jest już naprawdę dużych rozmiarów. Często utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Przyszłym mamom coraz bardziej dokuczają ciążowe dolegliwości. Dno macicy znajduje się prawie pod łukiem żebrowym, w sąsiedztwie żołądka i przepony, co nasila dolegliwości żołądkowe i sprawia, że oddychanie nigdy wcześniej nie było tak trudne. Jednak już niedługo macica zacznie powoli się opuszczać, mimo iż maluszek stale rośnie i przybiera na wadze.

35 tydzień ciąży –  jakie badania wykonać?

W 35 tygodniu ciąży kobieta powinna wykonać kilka istotnych badań. Zaleca się wykonać:

  • Morfologię krwi,
  • Badanie ogólne moczu,
  • Badanie na przeciwciała anty-HIV,
  • Badanie na przeciwciała anty-HCV,
  • Badanie GBS,
  • Badanie na antygen Hbs,
  • Test VDRL

Podczas badania USG lekarz oceni położenie dziecka. Sprawdzi czy przyjęło odpowiednią do porodu naturalnego pozycję. Zbada również pracę serca maluszka i sprawdzi wymiary macicy ciężarnej.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.