fbpx
Przejdź do treści

34 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zmiany w organizmie kobiety

34 tydzień ciąży

Każdy tydzień ciąży charakteryzuje się innymi objawami i symptomami. W 34 tygodniu kobiety powoli zaczynają odliczanie do porodu. Jakie zmiany zachodzą na tym etapie i czego się spodziewać? Sprawdź!

34 tydzień ciąży – który to miesiąc?

34 tydzień ciąży to połowa ósmego miesiąca i trzeci trymestr ciąży. Maluszek powoli zbliża się do wymiarów, z jakimi pojawi się na świecie. Do porodu, do którego zostało ponad miesiąc, przybędzie na wadze jeszcze około kilograma.

34 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 34 tygodniu ciąży płód waży ponad 2000 gramów i mierzy od 44 do 50 cm. Na tym etapie ciąży większość maluszków ma już w pełni ukształtowane płuca, które potrzebowały najwięcej czasu na rozwój. Gdyby poród odbył się właśnie teraz, to szansa na prawidłowy rozwój dziecka bez żadnych powikłań jest bardzo duża. Jednak niektóre wcześniaki urodzone w 34 tygodniu ciąży wymagają wspomagania oddechu. Płód posiada w pełni rozwinięty układ pokarmowy wydzielający soki trawienne, które umożliwiają rozkład kobiecego pokarmu. Maluszek poza łonem mamy bez problemu poradziłby sobie już z trawieniem.

Na tym etapie ciąży u większości chłopców miało miejsce zstąpienie jąder do moszny. Gdy jądra nie zstąpią do momentu porodu, mówimy o wnętrostwie. Z kolei u dziewczynek wykształcają się właśnie jajniki. Maluszek połyka płyn owodniowy, a tym samym przygotowuje układ moczowy do funkcjonowania poza łonem mamy. Stale przybywa tkanki tłuszczowej, znika meszek z twarzy, a skóra staje się bardziej zaróżowiona.

34 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

Ostatnie tygodnie ciąży są dla większości kobiet trudnym i wymagającym okresem. Pojawiają się obrzęki związane z gromadzeniem wody w organizmie. W przypadku gdy są one duże, konieczny jest codzienny pomiar ciśnienia tętniczego. W tym czasie nasilają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Duża macica zaczyna podchodzić pod łuki żebrowe, co utrudnia trawienie i oddychanie. Macica przygotowuje się do porodu, pojawiają się skurcze Braxtona – Hicksa. Niektóre kobiety zauważają u siebie problemy ze wzrokiem, borykają się z suchością oka. Zmiany w układzie krwionośnym mogą doprowadzić do nadwrażliwości dziąseł, a niekiedy i krwawienia z jamy ustnej.

34 tydzień ciąży –  jakie badania wykonać?

W 34 tygodniu ciąży ginekolog może zlecić wykonanie:

  • badania ogólnego moczu,
  • morfologii krwi,
  • badania piersi,
  • badania płodu z oceną ruchliwości,
  • badania położniczego,
  • pomiaru masy ciała,
  • pomiaru ciśnienia.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.