fbpx
Przejdź do treści

33 tydzień ciąży – co powinniśmy o nim wiedzieć?

33 tydzień ciąży ciąża tc trymestr który
fot. 123rf.com

Do porodu zostało już niespełna dwa miesiące. Uwagę przyszłej mamy zwracają ciążowe dolegliwości, które na tym etapie coraz bardziej dają się we znaki. Jakie zmiany zachodzą w organizmie ciężarnej i co dzieje się z dzieckiem?

33 tydzień ciąży – który to miesiąc?

33 tydzień ciąży to ósmy miesiąc i trzeci trymestr ciąży. Maluszek coraz bardziej przypomina noworodka, który już niedługo będzie w pełni gotowy by przyjść na świat.

33 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 33 tygodniu ciąży płód waży już około 2000 g i mierzy około 43 centymetrów. Maluszek rozpoczyna ćwiczenia płuc, które są już niemalże w pełni przygotowane do życia poza łonem mamy. Na tym etapie gromadzi tkankę tłuszczową, a tym samym do momentu porodu znacznie przybierze na wadze. Skóra przybrała już delikatny różowy odcień, a źrenice pod wpływem światła zwężają się. Udoskonalił się również zmysł słuchu, dzięki czemu maluszek rozpoznaje głos mamy i reaguje na niego. Szkielet jest już w pełni gotowy, wszystkie kości – poza kośćmi czaszki połączonymi elastycznym ciemiączkiem – są twarde. Taka budowa kości czaszki pozwala maluszkowi przejść przez kanał rodny. Ostateczny kształt główki uformuje się dopiero kilka tygodni po porodzie. Serce ma swój naturalny rytm, wątroba magazynuje żelazo będące składnikiem budulcowym krwinek czerwonych. Maluch wierci się, kopie, rozpycha i coraz trudniej przyjąć mu wygodną pozycję.

33 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

W 33 tygodniu ciąży brzuch przyszłej mamy jest już naprawdę duży. Wykonywanie codziennych czynności staje się coraz trudniejsze. Zaczynają pojawiać się nieprzyjemne dolegliwości – obrzęki i skurcze nóg, zgaga i ból kręgosłupa, którego główną przyczyną jest stale powiększający się ciężar ciała. Proporcje płodu i otaczającego go płynu owodniowego sprawiają, że mięsień macicy jest już maksymalnie rozciągnięty. Coraz mocniejsze stają się skurcze Braxtona-Hicksa, które nierzadko sprawiają ból. Z tego też względu wiele kobiet myli je ze skurczami porodowymi.

33 tydzień ciąży –  jakie badania wykonać?

W ósmym miesiącu ciąży kobieta powinna wykonać następujące badania:

  • morfologię krwi
  • badanie ogólne moczu
  • badanie w kierunku HIV
  • VDRL, HCV – kobiety ze zwiększonym ryzykiem zakażenia
  • cytologię (jeśli wcześniej nie była wykonana)
  • posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących
  • badanie piersi
  • badania pod kątem infekcji dróg moczowych i dróg rodnych

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.