fbpx
Przejdź do treści

32 tydzień ciąży – co powinniśmy o nim wiedzieć?

32 tydzień ciąży
fot. 123rf.com

Na każdym etapie ciąży w organizmie maluszka i ciężarnej zachodzi szereg zmian. Sprawdźmy, co dzieje się w 32 tygodniu ciąży – jak wygląda płód i jakie badania należy wykonać?

32 tydzień ciąży – który to miesiąc?

32 tydzień ciąży to początek ósmego miesiąca i trzeci trymestr ciąży. Maluszek powoli zaczyna przygotowywać się do przyjścia na świat, a w organizmie ciężarnej zachodzi szereg zmian. U przyszłych mam nasila się syndrom wicia gniazd i pojawia się coraz większy stres związany z porodem. 

32 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 32 tygodniu ciąży płód waży około 1700 g i mierzy około 43 centymetrów. Na tym etapie ciąży maluszek może już przyjąć położenie potylicowe główkowe (czyli główką w dół) w kierunku kanału rodnego. Nie jest to jednak regułą, bowiem płód jeszcze kilkukrotnie może zmienić swoje położenie. Zdarza się, że u kobiet z większą ilością wód płodowych, maluszek zrobi „fikołka” około 36-37 tygodnia ciąży.

Płód intensywnie zaczyna przybierać na wadze, jednak jego wzrost zwalnia, bowiem powoli zaczyna zbliżać się do rozmiaru, jaki osiągnie w chwili przyjścia na świat. Maluszek cały czas trenuje umiejętności niezbędne po urodzeniu – pije wody płodowe, wykonuje ruchy oddechowe i ssie kciuk. Choć płuca maluszka są już w pełni sprawne, to gdyby w tej chwili przyszedł na świat, miałby jeszcze trudności z oddychaniem.

W dalszym ciągu następuje rozwój mózgu, szczególnie struktur związanych z przetwarzaniem wrażeń zmysłowych. Coraz lepiej rozwinięty obwodowy układ nerwowy sprawia, że ruchy płodu są w coraz większym stopniu skoordynowane.

32 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

W 32 tygodniu ciąży macica jest już mocno powiększona, a jej dno znajduje się w połowie odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym. Mogą zacząć pojawiać problemy ze złapaniem oddechu związane z uciskiem na przeponę. Płód na tym etapie zajmuje już tyle miejsca, że znacznie uciska na pęcherz moczowy, co może powodować niekontrolowane oddawanie niewielkich ilości moczu. Coraz większy brzuch zaczyna utrudniać wykonywanie codziennych czynności, jak i przybranie wygodnej pozycji do spania.

32 tydzień ciąży –  jakie badania wykonać?

Między 27 a 32 tygodniem ciąży należy wykonać badanie USG, podczas którego ginekolog oceni ogólną budowę maluszka, sprawdzi masę ciała, stopień dojrzałości łożyska i ilość płynu owodniowego. To już ostatni moment! Jeśli wizyta odbędzie się właśnie teraz, lekarz dodatkowo zleci wykonanie morfologii krwi, badania ogólnego moczu i ocenę czynności serca płodu.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.