fbpx
Przejdź do treści

31 tydzień ciąży – rozwój dziecka i zmiany w organizmie ciężarnej

31 tydzień ciąży
fot. 123rf.com

31 tydzień ciąży przepełniony jest wieloma emocjami. Radość i euforia mieszają się z lękiem i przerażeniem. Huśtawki nastrojów stają się czymś naturalnym. Dowiedzmy się, jakie jeszcze zmiany zachodzą w organizmie przyszłej mamy, i jak rozwija się organizm maluszka.

31 tydzień ciąży – który to miesiąc?

31 tydzień ciąży to siódmy miesiąc i trzeci trymestr ciąży. Na tym etapie przyszła mama może doświadczać wahań nastrojów, które spowodowane są burzą hormonów.

31 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 31 tygodniu ciąży maluszek ma już w pełni rozwinięte zarówno narządy wewnętrzne jak i zewnętrzne.  Płód waży około 1500 g i mierzy około 41 – 42 centymetrów. Ciało maluszka zaczyna magazynować tkankę tłuszczową niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu po porodzie. Maluszek rośnie coraz szybciej i może przybierać nawet 200 gramów tygodniowo, a tym samym w brzuchu mamy staje mu się coraz ciaśniej. Pojawiają się trudności w przekręcaniu, poruszaniu, a nawet kopaniu nóżkami. Tym samym ruchy stają się coraz silniejsze i bardziej odczuwalne. Ostatni okres ciąży to czas wzmożonej aktywności mózgu – aktywność kory mózgowej wzrasta. Tworzy się sieć nowych połączeń w mózgu. Maluszek ma coraz bardziej wyostrzone zmysły, potrafi nawet odczytywać nastrój z tonu głosu. W 31 tygodniu system odpornościowy nieustannie się rozwija. Rozwijają się także pęcherzyki płucne, dzięki którym maluszek będzie mógł samodzielnie oddychać po porodzie.

31 tydzień ciąży – zmiany w organizmie kobiety

Masa płodu stale powiększa się, a tym samym macica staje się coraz większa. Na tym etapie ciąży znajduje się mniej więcej w połowie odległości pomiędzy pępkiem a mostkiem przyszłej mamy. Brzuch, który z tygodnia na tydzień jest coraz większy, powoli zaczyna utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Pojawiają się trudności z ułożeniem do snu czy chodzeniem. Choć spacery stają się męczące, to należy pamiętać, że aktywność fizyczna na każdym etapie ciąży jest zalecana. Zmniejszona pojemność żołądka może doprowadzić do niestrawności lub zgagi.

31 tydzień ciąży –  jakie badania wykonać?

31 tydzień ciąży to czas, w którym należy wykonać szereg badań. Lekarz zaleci wykonanie morfologii, badania ogólnego moczu i ocenę czynności serca płodu. Pomiędzy 27 a 32 tygodniem ciąży powinno zostać przeprowadzone badanie USG, podczas którego ginekolog oceni ogólną budowę maluszka, sprawdzi masę ciała, stopień dojrzałości łożyska i ilość płynu owodniowego.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.