fbpx
Przejdź do treści

30 tydzień ciąży – co Cię czeka?

niedożywienie dieta dzieciństwo rozwój dziecka dziecko płuca zdrowe u dorosłych

W każdym tygodniu ciąży dzieje się niezwykle wiele – zarówno w organizmie kobiety, jak i jej przyszłego dziecka. Sprawdź zatem, jak przebiega 30 tydzień ciąży – który to miesiąc? Ile zostało jeszcze do końca? Czego możesz się spodziewać?

30 tydzień ciąży – który to miesiąc?

– 30 tydzień ciąży to 7. miesiąc, czyli III trymestr.
– Do końca pozostało już tylko 10 tygodni.

30 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Przyszłe mamy często zadają sobie nie tylko pytania o to, jak na danym etapie wygląda ich przyszły maluszek, lecz także o jego wagę oraz rozwój. Płód waży wtedy zazwyczaj 1,3-1,5 kg i mierzy około 38-41 cm (od czubka głowy do pięt).

Jeśli zaś chodzi o rozwój, 30 tydzień ciąży to szczególnie intensywny czas dla mózgu. Dotąd jego powierzchnia była gładka, a teraz zaczynają pojawiać się charakterystyczne rowki i wgłębienia, które pozwalają na zwiększenie ilości tkanki mózgowej.

Z ciała malucha zaczyna znikać lanugo, czyli puszyste włoski, które dotąd pokrywały skórę, co pozwalało m.in. na jej ochronę i utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Obecnie rolę tę przejmuje rozwijający się mózg oraz nowopowstałe komórki tłuszczowe.

Co istotne, 30 tydzień ciąży to czas, gdy szpik kostny dziecka całkowicie przejmuje produkcję czerwonych krwinek, za co wcześniej odpowiadały określone grupy tkanek oraz śledziona. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ gdyby na tym etapie doszło do przedwczesnego porodu, dziecko zyskuje szanse na lepszy samodzielny rozwój.

Jak może czuć się przyszła mama?

Brzuch robi się coraz większy, a co za tym idzie – coraz cięższe może stać się np. wchodzenie po schodach. Zadyszka jest niemalże murowana, co wynika z faktu, że dziecko napiera na płuca.

Jakie jeszcze objawy związane z ciążą (niekoniecznie przyjemne) mogą towarzyszyć ciężarnej w 30 tygodniu?

 • Trudności ze snem;
 • Zmęczenie;
 • Wahania nastroju;
 • Bolące, wciąż powiększające się piersi;
 • Częsta potrzeba korzystania z toalety;
 • Hemoroidy;
 • Bóle i zawroty głowy;
 • Bóle pleców;
 • Niestrawność i zgaga;
 • Wzdęcia;
 • Skurcze nóg;
 • Uczucie gorąca;
 • Obrzęk nóg i dłoni;
 • Przebarwienia na skórze, np. ostuda ciążowa [więcej dowiesz się tutaj: KLIK];
 • Zespół cieśni nadgarstka [przyczyny, objawy, leczenie: KLIK]

Jest to tylko część możliwych do zaobserwowania zmian w funkcjonowaniu organizmu przyszłej mamy. 30 tydzień ciąży to na pewno czas sporych wyzwań dla ciała, ale co ważne, nie wszystkie z wymienionych tu symptomów muszą wystąpić – każda kobieta jest inna. Niektóre z ciężarnych nie odczuwają wręcz nic, co jakkolwiek utrudniałoby im funkcjonowanie.

Pamiętaj jednak, że jeśli pojawią się niepokojące plamienia czy krwawienia z dróg rodnych, natychmiast skonsultuj to z lekarzem. Jeżeli niepokoi Cię jakikolwiek inny objaw, zrób podobnie. Nawet jeśli okaże się, że to nic groźnego, pomoże to chociaż odrobinę złagodzić lęk, którego w ciąży i tak zwykle jest sporo. A troska o stan psychiczny jest wtedy szalenie ważna!

30 tydzień ciąży – ciekawostka

Skąd wzdęcia i gazy? Otóż rozszerzająca się macica naciska na odbyt, co może osłabić pracę znajdujących się tam mięśni i skutkować niekontrolowanym wypuszczaniem gazów. Warto w tym czasie pić dużo wody, co zmniejszy ryzyko zaparć, które jeszcze bardziej mogą nasilać problem. O pozostałych sposobach na zaparcia w ciąży przeczytasz tutaj: KLIK.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".